Темпът на модернизацията на армията не съответства на съвременните изисквания. Това обяви президентът Румен Радев след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), посветен на рисковете за сигурността на България.
„Налице са нормативни уредби, които забавят процеса по модернизация. Всичко води до загуба на боеспособности и нарастващ риск за здравето и живота на военнослужещите“, добави Радев.
Президентът обяви, че членовете на КСНС са се обеднили около няколко предложения към изпълнителната и законодателната власт.
Предложенията са:
– Изпълнителната власт да предложи, а законодателната да обсъди промени в нормативната уредба, позволяващи ускоряване на процедурите, свързани с модернизацията на въоръжените сили и поддръжката на наличното въоръжение и техника, както и преодоляване на некомплекта от личен състав и издигане на престижа на военната професия
– Изпълнителната власт да разработи приоритизирана, ресурсно обезпечена и съответстваща на тенденциите в развитието на съвременните технологии инвестиционна план-програма
– Министерският съвет да анализира възможността за актуализиране на приетия през 2017 г. Национален план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП
– Министерския съвет да осигури финансови ресурси за поддръжка на съществуващото въоръжение и техника с приоритет, недопускане на загуба на способности за контрол на въздушното пространство на република България
– Изпълнителната власт да предприеме действия за преодоляване на изоставането и ускоряване на придобиването на нова техника по вече сключени договори за модернизация на военновъздушните и военноморските сили, както и за стартиране на проекта за модернизация на сухопътни войски.
– Министерския съвет да оцени възможността за създаване на целеви инвестиционен фонд за модернизация на въоръжените сили, в който да постъпват както неусвоени в предходни години средство по инвестиционните проекти за модернизация.
– Изпълнителната власт да предприеме стъпки за включването на България като пълноправен член във фонда на НАТО за иновации и пълноценно използване.
Коментарите на политическите сили
Премиерът Кирил Петков и министрите си тръгнаха без коментар.
От опозицията припомниха, че по тяхно време са купени изтребителите F-16, но вината за забавянето в инфраструктурата за самолетите насочиха към служебните кабинети.
„Нямаше спор чий е Крим на този КСНС, а иначе с голяма загриженост всички подходихме към докладите на службите“, каза председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.
„Взехме решение което препотвърждаваме позицията на парламентарните сили да работят за по-сериозен бюджет за отбрана“, обяви Тошко Йорданов, председател на ПГ на „Има Такъв народ“.
По думите председателя на ПГ на „Демократична България“ Христо Иванов предишните управляващи носят огромна отговорност за състоянието на Българската армия.
„Всички разбират, че в тази среда и при тази ситуация трябва сериозно и пълноценно да инвестираме в цялостна политика за модернизация на армията“, коментира Иванов.
Цялото изявление на президента: