„Надявам се министър-председателят в оставка да е взел решението за изгонването на руските дипломати от България на базата на солидна и достоверна информация и да го е обмислил добре и като мащаби, и като последствия“.

Това коментира в Мадрид президентът Румен Радев преди срещата на върха в НАТО. Той уточни, че не може да дискутира този въпрос, защото не разполага с необходимата информация.

По думите на президента срещата на върха на НАТО започва в ключов момент при радикална промяна на стратегическата среда за сигурност в резултат на руската агресия в Украйна и засилена конкуренция между основните стратегически играчи на глобалната сцена.

"На тази среща предстои да приемем новата стратегическа концепция на НАТО, която ще определи заплахите и рисковете пред сигурността и новите политически и военни задачи пред Алианса. Новата среда за сигурност изисква и нови подходи и решения, които да гарантират, че войната в Украйна няма да увеличи своя териториален обхват", заяви Радев.

"След десетилетия на фокусиране върху борбата с тероризма и укрепването на мира далеч от нашия регион, Алиансът се връща към своята същинска мисия – да бъде гарант на суверенитета, сигурността и териториалната цялост на членовете, а също така това означава повишена отговорност и единство, които ще демонстрираме на тази среща4, каза още президентът.

България активно участва в дискусиите по новата стратегическа концепция, свързана най-вече със създаването на нови адекватни отбранителни способности, повишаване на логистичния капацитет на енергийната и транспортна свързаност с умело и ефективно използване на общите фондове на НАТО.

Радев припомни, че през 2019 г. Българи беше сред инициаторите за създаване на ускорители за иновации в отбраната и на фонда за иновации в НАТО. Това също ще бъде сред основните акценти на срещата днес.

„За нас е от стратегическо значение не само да внедряваме водещи технологични решения в изграждането на собствен отбранителен капацитет, но и да интегрираме нашата отбранителна индустрия и наука във водещите технологични и производствени проекти на НАТО“, каза президентът.

България очаква да се разгледат и въпросите за преодоляване на вторичните ефекти от войната в Украйна, като глобалната заплаха за продоволствената сигурност и произтичащите от това нови мигрантски вълни.

„С интерес очакваме и най-сетне поканата към Швеция и Финландия към присъединяване към Алианса“, допълни Румен Радев.

Що се отнася до укрепването на източния фланг предстои да се вземат важни решения за дългосрочната адаптация на отбранителния издържащ потенциал.