Площадките за метални отпадъци вече ще се строят само в промишлени и индустриални зони, решиха депутатите като приеха на второ четене Закона за управление на отпадъците. Така пунктовете за скрап вече ще изнесат от кварталите, където често пъти се издигаха. Отпада изискването площадките да са разположени само в общини с общ устройствен план, тъй като Конституционния съд отмени тези текстове от закона.

За да се връщат в пунктовете части от железопътни линии, паметници или дори щахти ще трябва специален сертификат за произход. След две години ще се въведе изискването търговци и клиенти да се разплащат по безкасов път.

Ако законът бъде приет навреме, отпада заплахата за страната ни да плаща глоба от по 15 хиляди евро на ден заради неспазване на европейските директиви за отпадъците.

Такава глоба ни заплашва, ако влезем в съдебна зала, аз вярвам, че най-късно до началото на юли ще бъде приет законът и отпада заплахата от санкция за България”, коментира зам.-министърът по околната среда и водите Евдокия Манева.

От 300 до 1000 лева ще е глобата за изхвърляне на отпадъци на неразрешени места, гласува още парламентът.

Същата санкция заплашва този, който изхвърля отпадъци, обозначени с маркировка за разделно събиране, в контейнери за смесени битови отпадъци. Глобата важи и ако тези отпадъци се смесват с други и така се затруднява тяхното рециклиране, когато в населеното място е създадена система за разделно събиране на масово разпространени отпадъци.

За явно маловажни случаи на мястото на нарушението виновните ще се глобяват от 10 до 50 лева срещу издаване на фиш.

Имуществена санкция от 1400 до 4000 лв. е предвидена за едноличен търговец или юридическо лице, което изхвърля неопасни отпадъци на неразрешени места, както и ако нерегламентирано изгаря неопасни отпадъци. Ако отпадъците са опасни, нарушителят ще бъде санкциониран между 10 000 и 50 000 лв.