Публикуваха в книга 60 избрани писма на Васил Левски. Част от документалните свидетелства за Дякона ще ви покажем в навечерието на 146-годишнината от гибелта му.
"За отечеството работим, байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все заедно да вървим, ако ще бъдем хора".
Това е една от най-запомнящите се фрази от писмото на Апостола до близкия му съратник Иван Кършовски.
В продължение на година Левски води активна кореспонденция с българските революционери.
„Той прави коренна промяна на революционната тактика, смята, че въстанието трябва да се вдигне през зимата, когато сезонът не е активен, което за хайдушките войводи като Филип Тотю и Панайот Хитов е нещо, което не може да стане”, каза доц. Цветолюб Нушев, съставител на книгата "Писмата на Левски".
Някои от писмата са писани от самия Левски, други са под диктовка, но неизменно подписани.
„Има В, точка и Лъвский, даже не е изписана цялата дума”, обясни д-р Руслан Иванов, гл. архивист на Националната библиотека.
Интересен е моментът от писмото на Левски до Любен Каравелов – председателят на Българския централен революционен комитет.
„Прати ми Петко, да ми бъде помощник”.
„Петко е братът на Каравелов, който е бъдещият премиер на България. След смъртта на Ангел Кънчев, той имал нужда от един образован човек, какъвто е Петко Каравелов, тъй като Димитър Общи не му е вършил работа в това отношение”, разказа доц. Цветолюб Нушев.
И в писмата, и в делата на Левски винаги присъства тайната. В показанията пред турския съд той скрива дори истинската си възраст и твърди, че е само на 25, вместо на 35 години.