„Формални” пропуски са причина за стартирането на процедура по отнемане на лиценза на ЧЕЗ, заяви регионалният мениджър на компанията за България Петър Докладал по време на открито заседание на енергийния регулатор.

„ЧЕЗ няма какво да крие и ние искаме да продължим да работим в България, като осигуряваме качествено електрозахранване на домакинствата и на бизнеса в западната част на страната,” заяви Докладал.

„Пропуските, за които държавният регулатор упреква ЧЕЗ, са просто формални и аз се надявам, че след като предоставим необходимите данни, процедурата за отнемане на лицензите на ЧЕЗ ще бъде прекратена,” каза още Петър Докладал пред ДКЕВР.

До възможността да бъдат отнети лицензите на „ЧЕЗ Електро” и „ЧЕЗ Разпределение” се стигна след протестите на хиляди граждани и установени системни нарушения от други отговорни институции.

Регионалният мениджър на дружеството за пореден път заяви, че ЧЕЗ „винаги е спазвало, спазва и ще продължава да спазва законите на България”.

Той подчерта, че дейността на енергийното дружество е непрекъснато контролирана от ДКЕВР, от Агенцията по приходите, от Комисията за защита на конкуренцията. Била е извършена и сериозна проверка от прокуратурата.

„Въпреки, че обвиненията са неоснователни, ние изпълнихме предписанията на ДКЕВР,” заяви Петър Докладал и изтъкна, че за последните осем години дружеството е вложило над 1 млрд. евро в страната и е обновила електроразпределителната мрежа с 30%.

В заключение Петър Докладал изрази надежда ЧЕЗ да остане и занапред надежден партньор на българското общество и българските институции.

След близо двучасовото обяснение на представители на ЧЕЗ пред енергийния регулатор, председателят Евгения Харитонова обяви, че най-сериозни са нарушенията на дружеството в областта на обществените поръчки.

Двете компании ЧЕЗ „Електро –България" и ЧЕЗ „Разпределение" категорично ще получат глоби, но предстои да запознаят Комисията с още документи и информация, за което не са имали готовност днес. „Искам да знам колко са им клиентските центрове, да знам къде мога да се оплача като гражданин,” посочи още Евгения Харитонова.

Председателят на ДКЕВР увери, че ако се стигне до отнемане на лиценза на компанията, това трябва да се случи според законовата уредба. „Това е първата процедура по отнемане на лицензия в енергетиката, така че не можем да си позволим да направим нарушение или да се създаде опасност за електроснабдяването на цяла Западна България,” уточни тя.

Харитонова отново припомни, че в рамките на проверката на ЧЕЗ ще бъде търсена информация от Министерствата на отбраната, на вътрешните работ, на труда и социалната политика, на икономиката и енергетиката, както и от Комисиите за защита на конкуренцията и потребителите, Столична община и областните управители на областите, където оперира ЧЕЗ.

След днешното изслушване ще има няколко месеца за допълнителни проверки и становища от всички други заинтересовани институции и организации. Окончателно решение запазва или губи ЧЕЗ лиценза си държавният регулатор ще обяви най-рано в средата на юни.