С дискриминационните промени в Избирателния кодекс се слага една спирачка. Българската диаспора в САЩ е много активна и на по-предишните избори и на тези през 2014 година броят на гласувалите се е увеличил с три пъти. Това каза в предаването „Лице в лице” Александър Петров, който живее в САЩ и има двойно гражданство. На парламентарните избори през 2014 година той е бил председател на секционна избирателна комисия в град Калъмбъс, столица на щата Охайо. Преподавател по психология в университета в Охайо.

„Ние толкова се мъчим да има общност – да има български клуб, българска църква, училище, българска изборна секция и изведнъж получаваме посланието: „Не ни трябвате”. Не сме обидени, но смятаме, че това е форма на дискриминация”, допълни Петров.

Той уточни, че дискриминацията по дефиниция е мнозинството от дадена общност да ограничава права на някакво малцинство, дефинирано по някакъв признак. В конкретния случай мнозинството са тези хора, живеещи в България, а малцинството е дефинирано на географски признак.

Преподавателят по психология каза още, че говори от свое име, не е упълномощаван от някаква организация, но след като е публикувал отвореното си писмо, от цял свят е получил писма и коментари на хора, които са го подкрепили.

Според него правото на българите в чужбина да гласуват ще бъде намалено с новия Избирателен кодекс. Той поясни, че новият закон предвижда ограничение от 35 секции на държава, независимо коя е държавата. Иронията е, че САЩ има 50 щата, всеки щат е средно голям колкото България, т.е. 35 секция за 50 щата.

Има и въведен регистрационен режим – трябват 60 подписа, за да се отвори секция, а по миналия кодекс бяха 40, коментира Петров. Той допълни, че на предишните избори в САЩ е имало 42 секции, а сега някаква комисия ще ореже 7 секции, незнайно по какви критерии.