„Много хора по време на празник правят равносметка самоанализ. Има и хора, които през това време непрекъснато търсят психологическа помощ. Но парадоксално това не са възрастните хора“, каза психологът д-р Пламен Димитров.
Той обясни, че те имат опит и мъдрост.
„Те са много издръжливи, силата им е в натрупваното през годините. Младите семейства са по-рискова група. Важно е обаче да се потърси помощ и да не се слагат самодиагнози. Лесно се използват думи като депресия, бърнаут, изтощение. Истината е, че човек има огромен капацитет. Ние сме издръжливи. Така сме направени“, каза експертът.
Д-р Димитров заяви, че важен момент в това да избегнем депресивните състояния е да се занимаваме с това, което ни прави щастливи. Той обясни, че от пандемията насам има много голям ръст на хората, които търсят специалисти.
„Важно е да пренесем празника в ежедневието си. Увеличават се случаите на хора, които търсят психологическа помощ. Платото върви прогресивно нагоре още когато започна пандемията и това пък създаде и едни допълнителни изисквания и условия. Огромен брой мои колеги отвориха онлайн платформи, за да могат да са достъпни навсякъде“, каза още Димитров.
Той допълни, че кризата е повсеместна, не само политическа и това също кара хората да търсят психологическа помощ.
Вижте още във видеото.