Президентът Росен Плевнелиев подкрепи решението на управляващите да не включват в Закона за съдебната власт прекия избор на членовете на Висшия съдебен съвет на принципа „един човек – един глас”.
Държавният глава заяви, че важното за него е процедурата по назначаването да бъде прозрачна, да се чуят всички мнения и да се видят мотивите на всички.
Плевнелиев смята, че е по-добре да се знае за всеки кандидат за член на ВСС какви знакови дела е решавал, какво е отсъждал, какво е имотното му състояние, кой го е номинирал и с какви мотиви.
"Ако вие имате 2500 души, които са затворени в НДК и решат кандидатури, които някой им е спуснал в последния момент, аз като президент ще имам много по-голям проблем, отколкото 500 души, които седнат отново в НДК и вземат съзнателно решение на базата на публични, прозрачни и оповестени много по-рано кандидатури”, заяви Плевнелиев.
Той подчерта колко важно е в следващите месеци да има висока степен на доверие и легитимност при избора на нов ВСС.
Коментарът Плевнелиев направи, след като присъства на клетвата на назначената с негов указ за конституционен съдия Кети Маркова. Това е първата кандидатура на новоизбрания президент за Конституционния съд. Маркова ще заеме мястото на съдия Ванюшка Ангушева. Назначението й стана факт, след като държавният глава я номинира на 10 май и подписа указа на 23 май.
От кабинета му отбелязват, че президентът е оставил две седмици аванс, в които номинацията на Маркова да бъде подложена на обществено гласуване.
С издигането на Кети Маркова за конституционен съдия вече показан моделът на прозрачна процедура по номинация, посочи президентът.
Той отказа да коментира предложените промени в Закона за съдебната власт, които биха дали възможност сегашният състав на ВСС да избере нов главен прокурор. Плевнелиев заяви, че ще изчака решението на депутатите в пленарната зала.
В края на миналата седмица текстът не приет от парламентарната правна комисия. Мандатът на ВСС изтича на 3 октомври тази година. Преди законопроектът да влезе за второ четене в Народното събрание, сегашният ВСС ще има 45 дни да поеме отговорността по избора на следващия главен прокурор. Той трябва да бъде избран 3 месеца преди изтичането на мандата на Борис Велчев.
Процедурата по номиниране, обсъждане и гласуване обаче ще започне 6 месеца преди това.
Предложението беше на депутата на ГЕРБ Красимир Ципов.
Разминаващите се позиции на Европейската комисия и правосъдния министър Диана Ковачева по отношение на съдебната реформа в България доведоха до редица недоразумения, припомнят наблюдатели.
Според комисията е напълно постижимо да се въведе пряк избор за членове на ВСС на принципа „един човек – един глас” още тази година. Ковачева обаче заяви, че такава промяна би била трудна заради липсата на време и подходящ софтуер за гласуване.
Три дни след това съдебният министър обяви, че в нито един свой доклад ЕК не е изисквала структурна реформа на ВСС. Според нея става въпрос за изчистване на недоразумение и невярно подадена информация към говорителя на комисията Марк Грей.