След повредата, която извади пети блок на АЕЦ „Козлодуй” от енергийната система преди дни, експертиза ще оцени състоянието на всички уплътнения в съоръженията на централата, обяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев.
В понеделник стана ясно, че заради изпускане на водород турбогенераторът на хилядамегаватовия пети блок е бил спрян в 22:39 часа на 14 април. Цочев отхвърли хипотезата, че липса на средства за поддръжка на централата са довели до това събитие.
Според шефа на АЯР уплътненията са били сменени за последно през 2010 г. Той е категоричен, че няма причини да бъде санкционирано ръководството на АЕЦ „Козлодуй” за лошо управление. При плановия ремонт на пети блок в края на април ще бъдат сменени всички уплътнения.
Иначе повредата от началото на седмицата е отстранена и реакторът може да заработи отново от утре, защото горивото му ще осигури ресурс за още десетина дни.
Сергей Цочев подчерта, че решенията за пускане на централата се вземат от ръководството на централата и от Електроенергийния системен регулатор, които могат да решат да не го пускат преди плановия ремонт, който ще продължи около 40 дни.
В момента шести блок работи с 800 мегавата мощност, а минимумът, на който хилядамегаватовите блокове могат да работят е 40% от мощността им. Оптималната работа на централата е при пълно натоварване на мощностите, добави председателят на АЯР.
Във връзка с удължаването на експлоатационния срок на блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй", до края на 2013 г. се очакват резултати от обследването на стареенето на структурите на двата блока, както и програма какво трябва да се подмени от оборудването им. Блоковете имат лицензии за експлоатация до 2017 и 2019 г.
Според заключенията на мисията на Международната агенция по атомна енергия в България „страната има ясна политика за безопасност, подпомогната от ефективно законодателство, съобразно с международните стандарти,” подчерта ръководителят на мисията Марта Жакова на пресконференцията със Сергей Цочев.