България има общо 551 убежища с висока защита, сочат данни от службата Пожарна безопасност и защита на населението. Едва 31 от тях са в добро състояние. Напълно неизползваеми са 100 убежища.

bTV провери някои от тях. По правило в мазетата на повечето блокове трябва да има укрития срещу радиация. Някои са предвидени и за случай на война. Повечето изглеждат така:

„Това е подземният етаж, предвиден е за бомбоубежище с дебели метални врати. Блокът е след енергийна ефективност, но подземието е останало в онзи стар вид“, каза Павел Миланов, Асоциация за регулиране на отношенията в етажната собственост.

В помещението липсва вентилация. Металните врати са стари и пантите изгнили - затварянето им е почти невъзможно.

А в столичния Южен парк се намира един от най-големите бункери в града.

Входът е засипан почти догоре с пръст. Журналистът Борислав Радославов се е вмъкнал и заснел кадри отвътре.

„Беше отчайващо, тъй като ние разполагаме буквално с един подземен град, който е построен, но просто не са полагани грижи. Виждате на кадрите в какво меко казано непригодно състояние е всичко“, коментира Борислав Радославов.

В малко по-добро състояние е подземието на 127-о училище в София. Вместо държавата обаче, за него се грижи управата на училището.

„Почистваме, измитаме и периодично сменяме столчетата, които се захабяват в съседните помещения. Между 70 и 100 човека според мен могат да влязат спокойно“, заяви Александър Лазаров, директор на СУ „Иван Николаевич Денкоглу“.

Убежището е едно от 50-е укрития под административни сгради в столичния район „Средец“, инспектирани от кмета Трайчо Трайков.

„Очевидно има нужда от някакво финансиране, тъй като тук нищо не е правено от последните десетилетия“, отбеляза Трайчо Трайков.


Преди дни от "Пожарна безопасност и защита на населението" анонсираха създаването на електронен регистър на бомбоубежищата в България.

Според експерти, домоуправители и кметове обаче за обособяването на сигурни бомбоубежища в подземията у нас е нужна спешна държавна намеса.