Доста голям процент от служителите на Агенция „Митници” в Свиленград се провалиха на тестовата част, оценяваща склонноста им към лъжа. Такова обобщение направи пред bTV Маргарита Германова, главен психолог в административната структура, по повод проведения преди дни тест за лоялност сред митничарите на „Капитан Андреево”.
След обявяването на резултатите, според които 17% от явилите се на проверката "са се провалили тотално", а 40 на сто "са демонстрирали контрапродуктивно поведение", шефът на митниците Ваньо Танов обяви, че се обмисля закриването на звеното в Свиленград. Ден по-късно финансовият министър Симеон Дянков потвърди, че митницата ще бъде закрита, като се мисли по въпроса дали тя да мине под шапката на структурите в Бургас или Пловдив.
Пред bTV директорът на отдел „Човешки ресурси” в митническата агенция Елена Кирилова потвърди, че тепърва ще се решава съдбата на звеното в Свиленград на министерско ниво. „Засега нашата задача е да изготвим по-задълбочен анализ на резултатите от тестовете на служителите там. Въпреки всичко българското законодателство не позволява „уличените” в склонност към лъжа или корупция да бъдат уволнени на базата на този тест. Той само може да даде информация на ръководството с какви хора разполага – и така да започнем да ги наблюдаваме”, допълни Кирилова.
По думите й много от „изпитаните” митничари получили нормален резултат в скалата „лъжа", но пък показали склонност към контрапродуктивно поведение. „Това се забеляза най-вече във втория ден на теста, когато много от служителите са работили „групово” – отговорите и резултатите им бяха сходни. На това се дължат и лошите показатели след това - който иска да манипулира теста, излиза с негативен резултат, трябва да са честни”, посочи отговорничката за подбора на кадри в митниците.
Двете дами от управлението на агенцията разкриха част от списъка с 69 въпроса, фигуриращи в „страшния” тест за лоялност: Бягал ли си от час; Бихте ли уволнили служител, взел 10 лева подкуп; Бихте ли върнали намерено портмоне...
Подвеждащи и отговорни за провала на част от служителите се оказали следните въпроси: Колко пъти досега се е случвало във вашата работа да вършите неща, които не са съвсем редни; Колко пъти сте знаели за пари и стока, които ваши колеги са взимали на работното си място, без да бъдат хванати; Какво бихте направили, ако знаете, че ваши колеги са извършили нарушение в сериозна вреда на фирмата?
„При обработката на тези питания излязоха определени тенденции и нагласи за неморални поведения, например склонност към кражба – това е признато индиректно, защото директно се отрича”, пояснява психологът Германова.
Според колежката й в Агенция „Митници” този тест се ползва непрекъснато, включително и като изискване за повишение във вътрешната йерархия. „Така че и от другите митници много хора са преминали през него, той не е нещо ново”, каза в заключение Елена Кирилова.