Повечето хора по света харесват работата си, но удовлетвореността от заплатата им все още не е висока. Изкуственият интелект също продължава да се възприема по-скоро като заплаха за работното място, отколкото като предимство.

Това показват данни от ново изследване на „Галъп“. Във всяка държава през периода октомври-декември 2023 г. са анкетирани около 1000 души. 

В световен мащаб две трети от работещите хора са доволни от работата си и около половината са удовлетворени от заплатите, които получават. Проучването показва също, че тези нагласи са по-скоро стабилни през последните години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Изкуственият интелект (ИИ) буди притеснения сред работещите, показва още проучването. Хората по света все още са объркани по отношение на новата технология – 31% виждат в нея повече възможности, но 38% очакват да донесе повече проблеми. 24% в световен мащаб не се чувстват достатъчно информирани, за да оценят ефектите на ИИ върху човечеството.

Какво се случва у нас?

63% от запитаните у нас казват, че са удовлетворени от работата си, 12% не са, а 22% са някъде по средата. Това поставя страната ни близо до средното ниво за света, но по-ниско от това, което е характерно за страните от Европейския съюз.

Снимка: Gallup international

През последните години  в страната се отчита известен спад в удовлетвореността от работното място. На същия въпрос през 2018 г., например, 70% от запитаните българи отговарят, че са доволни от работата си, докато сега това са 63%.

Доволни ли сме от заплатата?

Що се отнася до заплащането, данните от текущото изследване показват, че 46% от работещите у нас са по-скоро доволни от заплатата си, 32% обаче не са.

21% от запитаните работещи у нас са някъде по средата. Малцина са онези, които не могат да преценят.

Снимка: Gallup international

И по този показател нагласите у нас са близки до средните за света – далеч от крайния негативизъм, регистриран в някои държави в Африка и Индия, но и без твърде оптимистична нагласа.

Отношението към заплащането у нас не се отклонява значително и от регистрираното средно за ЕС.

Снимка: Gallup international

И по този показател обаче регистрираното сега бележи относителен спад в сравнение с регистрираното в края на 2018 г. Тогава 50% от българите са заявили, че са удовлетворени от заплатата си. 30% не са били доволни, а 20% са изпитвали смесени чувства по отношение на заплащането.

Какво мислим за ИИ?

Развитието на изкуствения интелект разединява нагласите у нас, но изглежда, че притеснението надделява.

Снимка: Gallup international

21% у нас казват, че ИИ ни дава повече възможности в работен контекст, но 38% виждат в негово лице само повече проблеми.

Снимка: Gallup international

Една трета не се чувстват достатъчно информирани, за да преценят. В това отношение обществото ни реагира по-скоро като страните от Запада като цяло, които са по-изплашени от новата технология.