Преди ден президентът подбра 35 души - граждани, обществени лица и експерти, които да участват в консултации за съставянето на Обществен съвет към бъдещия служебен кабинет. Списъкът обаче се оказа проблемен за част от протестиращите и постави под въпрос легитимността на бъдещия съвет.

Людмила Манова, един от организаторите на протеста в Благоевград, изрази несъгласие с участието на синдикатите и различни неправителствени организации в консултациите на „Дондуков” 2. Според нея не е допустимо едва десетина души, и то повечето от столицата, да са само представителите на хората, които излязоха по улиците на страната в знак не недоволство срещу монополите, а по-късно и срещу правителството.

„Ако имах още ден, щях да говоря и с други хора от Югозападна България и всички заедно да изберем представител за тези консултации. Сега аз се чувствам един вид набедена. Защо точно аз да представлявам хората – защо не някой от Кюстендил или Дупница?”, попита Манова.

В крайна сметка това са само консултации, тепърва ще се формира Общественият съвет и хората ще могат да се организират в представителството си, успокои от своя страна друг поканен на срещата при президента – природозащитникът Тома Белев. Според него основният въпрос в момента е не кой ще участва в консултациите с Росен Плевнелиев, а какво трябва да свърши НС преди 12 май, за да се промени системата.

„Партиите се измъкнаха от отговорност и стовариха всичко на президента. Всички приказват за промени, но те са в законите, не в правилата и наредбите на МС. Тези 240 души, които получаваха заплата 4 години, трябва да свършат тази работа – да променят законите”, допълни Белев.

Съгласие с думите му изрази и председател на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев, който предложи всички участници в разговорите за бъдещ Обществен съвет да бъдат проверени за принадлежност към структурите на Държавна сигурност. Това щяло да предотврати евентуално включване на агенти в този важен процес на промяна в страната.

Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов, който също е поканен на срещата в президентството, предложи на свой ред създаването на Обществен съвет към всяко министерство в бъдещите правителства на България. Само така можел да се упражни граждански контрол върху работата на институциите.