Четвърта седмица продължават протестите за оставка на вицепремиера Валери Симеонов. Тази вечер майките на деца с увреждания, подкрепени и от граждани, тръгнаха в автомото шествие в столицата.

Те блокираха временно движението по булевардите „Царица Йоанна” и „Панчо Владигеров” в столичния квартал „Люлин”.

Протестиращите не отстъпват от искането си вицепремиерът Валери Симеонов да подаде оставка и след извинението му.

Междувременно социалната комисия в парламента разгледа на второ четене един от ключовите законопроекти – за хората с увреждания. Патриотите поискаха да отпаднат квотите за наемане на работа на хора с увреждания, както и закрилата при уволнение. Второто им искане беше оттеглено в последния момент.

Преди 9 години Иван разбира, че е с прогресиращо зрително увреждане. Има ТЕЛК – 74%, трайно намалена работоспособност. Висшист. Работи в българска фирма за парични преводи и разплащания, за която квотите ще важат.

"Когато задължиш един работодател да назначи някакви хора, които той нито познава, нито иска, не вярвам, че това ще доведе до нещо добро", каза Иван Карастоянов.

Квотите ще важат за фирмите с 50 и повече служители.

Според първоначалния текст, ако персоналът е до 100 души, двама трябваше да са с увреждания. Ако е по-голям – 2% от състава.

С последните редакции обаче квотата за първата група фирми се предлага да се намали на 1 човек.

"Прах в очите на българския народ, даже не прах в очите на хората с увреждания, защото те отлично знаят, че тези квоти не им вършат работа", коментира Теодор Дечев, Асоциация на индустриалния капитал в България.

От „Обединени патриоти” предложиха квотите изцяло да отпаднат, но не получиха  подкрепата на социалната комисия.

"Ние смятаме, че не е удачна формата, в която наказваме работодателите затова, че те не са назначили лице с увреждане", каза Християн Митев от Обединени патриоти.

При специфично производство или липса на подходящи хора с увреждания например, квотите няма да важат, а при неспазването им ще им санкции – 30 на сто от минималната заплата за всяко незаето място.

"Държавата може да влезе в ролята не на пъдарин и на задължаващ орган, а по-скоро на един сътрудник, който насърчава взаимодействието между тези хора", допълни Иван Карастоянов.

Инспекцията по труда ще удостоверява изключенията, за които квотите няма да важат.

Социалната комисия подкрепи поправка, която връща старото положение социалният министър да оглавява Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, иначе трябваше ресорният вицепремиер да оглави съвета. В настоящата ситуация това е Валери Симеонов.

Редакции предстоят и по другите законопроекти, преди всички да бъдат окончателно приети.