Протест на служители от затворите в няколко града в страната. Те настояват за промяна на начина на работа и увеличение на заплащането.

Пловдив

Десетки служители на затвора в Пловдив поискаха да бъде върнат смесеният режим на работа - 8, 12 и 24 часа. В момента те работят на 12-часови смени, което според тях се оказва пробойна за сигурността в затвора.

Поискаха и 20% увеличение на заплатите и предупредиха, че много служители напускат и оголват системата.

Враца

Недоволни от условията на труд на протест излязоха и служителите на затвора във Враца.

„Не е нормално в XXI век на вишките, които служа надзирателите, да се разхождат плъхове, а вътре в затвора да има дървеници и хлебарки“, каза Иван Тошев, председател на синдикалното дружество към затвора във Враца.

Сливен

Десетки се събраха и пред сградата на женския затвор в Сливен.

„Вербална, физическа агресия, като тези случаи зачестяват. Ние сме жива сила, г-н Крум Зарков, министър на правосъдието. Ние не сме машини, не сме експеримент и не желаем да се подигравате с труда, който полагаме с чест и достойнство на работните си места“, каза Зарафинка Кръстева, надзирател в затвора в Сливен.

Русе

И служителите от следствения арест в Русе излязоха на протест в рамките на националния протест срещу реформата, с която 24-часовите дежурства са променени на 12-часови. 

Снимка: Емил Димитров

„За пореден път министърът на правосъдието Крум Зарков отказва да приеме реалността, която последва от т.нар. реформа в сектора – преминаването на 12-часови смени. Още в началото, когато обявиха този етап от реформата, коментирахме с министъра, изказахме нашите съображения, че досегашният модел е работещ, доказан в годините, и че техният ще доведе до много проблеми. Беше някакъв ужас за някои началници на затворите да си направят графиците на 12 часа", обясни регионалният председател на Синдиката на служителите на затворите в България Денислав Христов.

Снимка: Емил Димитров

"Решиха по друг начин да оправят проблема с недостига на персонал – да се закриват постове, а нашата основна работа е сигурността. А със закриване на постове сигурност не се получава. Ние не сме търговски дружества да генерираме печалби и да коментираме намаляването на разходите. Всяка една система от нашия вид е разход за държавата, но не трябва да има намаляване за сметка на сигурността“, каза още Христов.

В момента в следствения арест в Русе работят 40 души.