Правителството взима мерки за решаване на проблема с намаляването на медиците в страната, но той съществува от много време и засяга не само Спешна помощ, но и цялата система. Това заяви здравният министър Десислава Атанасова по време на откриването на изнесен спешен център в столичния район „Люлин”.
Тя посочи и някои конкретни стъпки за подобряване условията за лекарите – сред увеличението на заплатите от 1 юни с 18% и промяната на наредбата за специализация, която дава възможност на работещите в Спешна помощ да специализират във всички медицински сфери.
Атанасова обясни, че предстои съвсем скоро парламентът да гласува промени в Наказателния кодекс, целящи осигуряване на по-голяма защита на работещите лекари, особено на тези в Спешната помощ.
„Те се сблъскват с всякакви ситуации, и битови, и катастрофи, и т.н. Напоследък много се говори за отношенията между лекари и пациенти и за агресията спрямо лекарите. Аз отново изразявам моята подкрепа и подкрепата на правосъдния министър – за промени в Наказателния кодекс, така че лекарите да бъдат защитени”, добави Атанасова.
Според нея продължаващото обучение е изключително важно за работещите в Спешна помощ. „В началото на октомври започна проект за курс за обучение на 6500 лекари, фелдшери, медицински сестри, шофьори от цялата страна. Тези обучения ще се провеждат до края на следващата година. С всички тези мерки надяваме се да задържим повече лекари в системата”, коментира още ресорният министър.
Тя отбеляза, че се наблюдава значително подобрение на достъпа на пациентите до спешна помощ с откриването на центъра и в друг столичен район - „Кремиковци”. Според Атанасова това е основната цел – максимално кратко време за достигане до адресите и повикванията на хората.
„Изнесеният център на Спешна помощ в 16-то ДКЦ в район „Кремиковци” на практика е още слабо работещ филиал. От 10 октомври има 216 повиквания, което е много слабо натоварване, въпреки че в тази община има 17 села. На фона на София, където около 450-500 повиквания се правят за 24 часа, на практика там е доста слабо. Но така или иначе те могат да обслужват и околните райони, тоест да влязат почти до „Подуяне”. По-нататък ще разширим това нещо и ще стане по-натоварено”, коментира и д-р Георги Гелев, директор на Центъра за спешна медицинска помощ в София.
667 093 са постъпилите повиквания към Центровете за спешна медицинска помощ в цялата страна от 1 януари до 31 октомври този година. Хоспитализирани са 149 783 възрастни и 22 915 деца. Анализът на база на брой изпълнени повиквания и брой хоспитализирани пациенти сочи, че при едва една четвърт от случаите състоянието на пациента е било спешно и е имало нужда от болнично лечение.