Прокуратурата взе на прицел местната власт. Кметовете на Созопол и на Златица, съответно от ГЕРБ и от БСП, получиха обвинения за присвояване на средства.

Панайот Рейзи, който управлява Созопол, ще отговаря за длъжностно присвояване в размер на близо 2 млн. лв.

Днес той отсъстваше от работното си място. Рейзи се разследва за десетки договори със съмнителни фирми. Някои от тях са на социално слаби лица, обясниха от Софийската градска прокуратура.

Става въпрос за 33 контракта за строително-монтажни дейности за пътища в Община Созопол, сключени в периода 2014 г. – 2017 г. Според прокуратурата, вместо парите да са превеждани по сметките на фирмите, кметът Рейзи ги превеждал на физическо лице, което нямало връзка с фирмите-изпълнители на ремонтите. Сумата е изтеглена в един ден.

Според общински съветници от БСП, управлението на Рейзи е довело Созопол до свръхзадлъжнялост.

„Преди две години и половина бяха повишени местните данъци на недвижимите имоти със 130% и Община Созопол непрекъснато продава недвижимото си имущество, за да може да връзва бюджета си”, коментира Тихомир, общински съветник БСП – Созопол.

Снимка: btvnovinite.bg

Общински съветници от ГЕРБ не пожелаха да коментират казуса. Хората от Созопол, за които общината е единственият голям работодател, се притесняват да говорят.Разследването не е приключило и се очакват още обвинения, уточниха от прокуратурата.

Рейзи участва в местната власт на Созопол повече от 20 години – първо като зам.-кмет, после като председател на Общинския съвет. От 2007 г. е кмет на Община Созопол. Дълги години той е бил и в ръководството на Българския футболен съюз.

Прокуратурата разследва Панайот Рейзи и през 2012 г. за злоупотреби с обществени поръчки

Кметът на Златица Магдалена Иванова е с обвинение за длъжностно присвояване за над 1,8 млн. лв.

Тя е втори мандат кмет от БСП и ще бъде разследвана за ремонт на местно училище. Строежът е започнал през 2014 г. с отпуснати от правителството над 2 млн лв. Половината обаче изчезнали, твърди прокуратурата.

Според нея обвиненията са политика и няма доказателства, че тя е нарушила законите.

„Не съм притеснена. Вече съм претръпнала. Знам какво се случва, знам от кой е подаден сигналът. Знам, че идват избори и преди избори вече така се скача. Аз твърдя, че нямам един милион. Но нека да си тръгнат нещата и ще видим”, коментира Магдалена Иванова, кмет на Златица.

Снимка: btvnovinite.bg


От прокуратурата отричат връзка между обвинението и местния вот. Твърдят, че имат достатъчно доказателства за това, че общината е плащала за едни и същи ремонти по два пъти, а парите са били преведени на софийска строителна фирма.

„Може би са завишени някои суми многократно, за да има уау ефект и да се каже в обществото, че има интрига, да се види как този кмет не работи и да се види, че тя е дошла едва ли не да краде. Може би умишлено е завишено това нещо”, допълни Иванова.

Хората в Златица не са изненадани и са предпазливи в коментарите. От прокуратурата твърдят, че в града ще има и други обвинени. Ако вината на  Иванова се докаже в съда, тя може да получи до 20 години затвор