Прокуратурата започва проверка на проекта „Турски поток“. Търси се отговор на въпроса имало ли е „нерегламентирано договаряне“ при строежа на газопровода в отсечката му през България.

За „Турски поток“ се заговори отново, след като от Антикорупционния фонд разпространиха разследване, в което се твърди, че е имало тайни срещи и договорки между няколко страни, сред които и България. В разговорите са обсъждани изпълнители и срокове за изграждането на газопровода през страната ни, се казва още в разследването. Информацията за това е открита в хакната поща на руския политик Александър Бабаков, който е санкциониран както от Европа, така и от САЩ.

„Документите много ясно показват две неща – първо, че е имало нарушение на закона, имало е скрити договорки между изпълнителите. По закон няма право никой да прави договорки извън подаването на офертите. Българските изпълнители и други са се отчитали директно на един специален пратеник на президента Путин“, обясни Николай Стайков от „Антикорупционния фонд“.

Снимка: bTV

Според разследването такава среща е имало на 1 септември 2019 година в Истанбул. Твърди се, че разговори са се водили и в офис на Българо-американска кредитна банка в София. Потърсихме контакт с банката, но оттам до края на деня нямаше никаква реакция.

„Има един имейл, който е изпратен от председателя на надзорния съвет на банката, в който се говори именно за едни такива преговори. Те изпратиха едно съобщение, в което потвърдиха това нещо, но единствено излизат с едно витиевато твърдение, че това е било направено в някакъв обществен интерес“, добави Стайков.

Изграждането на тръбата провокира въпроси от много години, коментираха експерти. И дадоха пример – защо първоначално поръчката за избор на изпълнител е прекратена и защо тръбите са били поръчани много преди да започне строителството, като дори не е обявена поръчка.

„Целта на този проект беше да обслужим "Газпром" и интересите на руската компания, така че тя да диверсифицира доставките си за Европа като заобиколи Украйна. България пряко не е спечелила нищо от този проект и той все още е губещ. До 2035 година проектът ще бъде изплащан с транзитните такси и чак след това ще започнем да печелим и то доста малко средства“, посочи енергийният експерт Мартин Владимиров.

В своя позиция от bTV от "Булгартрансгаз", основен участник в проекта от българска страна, заявиха, че проверки вече са правени и не са установени нарушения при провеждането на обществената поръчка:

"Булгартрансгаз" ЕАД не разполага с данни и информация за незаконосъобразни договорки между участници и подизпълнители в горепосочената обществена поръчка. За посочения период 1 юли 2019 г. не е командирован нито изпълнителният директор, нито друг представител на ръководството или служител на дружеството в Истанбул".

От дружеството заявиха още и че са готови да предоставят всички документи на прокуратурата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement