Наблюдава се трайна тенденция прокуратурата да не търси отговорност от висшите си служители. Така журналистът от Mediapool Борис Митов, който преди седмица беше привикан на разпит след публикуван материал за незаконно използване на СРС-та, обясни пред bTV своята гледна точка около последвалата оставка на прокурор Роман Василев и неприемането й от главния прокурор Сотир Цацаров.
Случаят с разследването на Митов и интереса към него от страна на държавните обвинители „гръмна” преди дни, след като журналистът публикува статия за СРС-та, използвани в нарушение от страна на прокурор Василев. Разузнавателните средства били насочени към Тенчо Попов, висш служител на финансовото министерство през 2010 г., за когото имало данни, че ще предава подкуп в Пловдив. Тъй като по това време Цацаров бе шеф на Окръжния съд в Пловдив, той подписал необходимите за подслушването документи.
След материала на Митов обаче експресна проверка на МВР и ДАНС показа, че такъв сигнал за планиран подкуп от страна на Тенчо Попов никога не е имало. Това подтикна Цацаров публично да оповести в четвъртък, че е бил подведен от Василев, за когото били установени и редица други нарушения по отношение на използването на СРС-та.
Изненадващо обаче ден по-късно, в петък, от ДАНС сами се опровергаха, заявявайки, че всъщност имало агент, подал информацията за Попов на Василев.Така подадената оставка от страна на спрягания като нарушител прокурор в крайна сметка не бе приета от началника му.
„Това означава, че ДАНС е излъгала със сигурност поне веднъж – или първоначално, че няма такава информация, или на следващия ден - че е предадена такава информация на Роман Василев”, каза още Митов в предаването „Тази събота”.
Според журналиста, целият казус говори за „очевидно замазване на доста сериозни гафове – заобикаляне на закона, неправомерно подслушване и т.н.”
В началото на седмицата журналисти и правозащитници излязоха на протест пред Съдебната палата в София с лепенки на устата си именно в защита на Митов, който получи предупреждение, че го грози затвор от 5 г. за лъжесвидетелстване, ако не разкрие източника на документите, върху които се базира статията му. Според органите информацията в тях била държавна тайна.
„Случилото се беше без съмнение неприятно, но трябва да кажа, че аз предварително се консултирах с юристи и знаех, че няма за какво да се притеснявам сериозно”, каза в заключение младият журналист.