Прокуратурата разследва извършените полети в страната и чужбина с правителствения "Авиоотряд 28" и използването на военни самолети на Българската армия не за целите на въоръжените сили.
Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата. Образувани са две досъдебни производства след постъпили сигнали от министър-председателя Пламен Орешарски и от министъра на отбраната Ангел Найденов.
На 19. 06. 2013 г. Софийска градска прокуратура (СГП) е започнала досъдебно производство срещу длъжностни лица от Министерския съвет за това, че в периода от 1 май 2009 г. до 1 май 2013 г. са нарушили служебните си задължения с цел да набавят за себе си и/или за другиго облага. От това са могли да настъпят вреди за републиканския бюджет.
Предмет на разследване са извършените полети в страната и чужбина с въздухоплавателните средства на Авиоотряд 28 и съответствието им с нормативните изисквания за работата на авиоотряда.
На 25 юни 2013 г. е претърсена административната сграда на Авиоотряд 28, която се намира на Летище София. Оттам са иззети документи, които се отнасят до организацията на работа и извършените вътрешни и задгранични полети.
Иззети са също документи и видеозаписи от т.нар. ВИП пунктове на Летище София. Всичко това е направено от съвместен екип от следователи от следствения отдел на СГП и служители на Национална агенция по приходите.
На 20 юни 2013 г. Софийската военноокръжна прокуратура е започнала разследване срещу хора от Българската армия и Министерство на отбраната (МО) за длъжностни престъпления – за това, че в периода от август 2009 г. до март 2013 г. са превишили властта си, като са предоставили на 51 пъти военни въздухоплавателни средства за ползване в страната и чужбина не за целите на въоръжените сили. Така са нанесени щети в размер на близо 813 000 лева.
Действията по разследването се извършват от военни прокурори във формирования на военновъздушните сили (Враждебна, Крумово, Безмер), както и в Националната служба за охрана (НСО).
Провеждат се разпити на лица от летателния състав, както и на офицери от НСО, включително и на директора на службата. И по двете досъдебни производства предстоят разпити на множество свидетели.
Временната парламентарна анкетна комисия за Авиоотряд 28 проведе закрито заседание днес, поради разглеждане на класифицирана информация. На заседанието бяха изслушани командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов, началникът на НСО ген. Тодор Коджейков и командирът на 16-а Транспортна авиогрупа полк. Димитър Иванов.
"Нито Военновъздушните сили (ВВС), нито Националната служба за охрана (НСО) имат задължение да пазят списъка на пътниците, летели с въздухоплавателни средства на ВВС и Авиоотряд 28". Това каза с възмущение председателят на Временната анкетна комисия за Авиоотряд 28 Венцислав Лаков.„Съществува пълен административен хаос”, допълни той.
Авиоотряд 28 е летял до редица „екзотични маршрути”. Сред тях са Рилски езера, Паламара Шумен, множество ловни стопанства. Това стана ясно от справка, предоставена от правителствения отряд на временната парламентарна комисия, която проучва полетите му от август 2009 до март 2013 г. В този период са проведени 309 полета със самолети и хеликоптери, съобщи пред парламента премиерът. От август 2009 г. до февруари 2013 г. разходите по изпълнение на полетите са били в размер на близо 3 млн. лева.
На 12 юни директорът на авиоотряда капитан Пенчо Пенчев подаде молба за напускане, а премиерът Орешарски я прие.
Скандалите с полетите на правителствения авиоотряд започнаха още през миналата година, когато стана ясно, че той е превозвал футболния отбор "Бистришките тигри". На 5 юни депутатите решиха да се сформира временната парламентарна комисия за проверка на полетите. Бившият премиер Борисов коментира, че е летял, защото така е преценил за неговата сигурност.