Прокуратурата няма да повдига обвинение срещу църквата след писмото на патриарх Даниил за изучаване на богословие в Русия, обявиха от Софийската градска прокуратура.
Сигналът е подаден от народния представител Кристина Петкова от „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Става въпрос за уведомяващо писмо от патриарх Даниил, изпратено до митрополитите, „за възможността за кандидатстване на студенти от България в духовните учебни заведения на Руската православна църква в трите направления - бакалавър, магистър и доктор по богословие“. По-рано Българската православна църква е получила писмо от Волоколамския митрополит Антоний, председател на ОВЦС на Московската патриаршия, с което уведомява за възможността пред кандидат-студентите от България. На митрополитите е препратена презентация на руски и български език с необходимите документи за кандидатстване на желаещите от епархията.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Сигналът на депутата първоначално е разгледан от Софийската районна прокуратура. Прокурор Емил Димитров постановява изпращането в Софийска градска прокуратура материалите по преписката, тъй като „са налице данни за деяние евентуално реализиращо признаците на състава на престъпление по чл. 105 от Наказателния кодекс (Който се постави в услуга на чужда държава или на чужда организация, за да ѝ служи като шпионин, ако не е извършил деяние по предходния член, се наказва с лишаване от свобода от пет до петнадесет години), което е от компетентността на Софийската градска прокуратура“.
Днес, 2 юли, прокурор от СГП е постановил отказ за образуване на досъдебно производство по сигнала.
„В конкретния случай липсват каквито и да е данни за извършено престъпление от общ характер, в частност за престъпление по чл. 105, ал.1 от НК“, посочват от СГП.
Пресцентърът на СГП допълва, че изпращането от страна на патриарх Даниил на уведомяващо писмо до митрополитите за образованието в учебни заведения на Руската православна църква не е поведение, съдържащо данни за осъществено престъпление.
„Съгласно Конституцията на Република България вероизповеданията са свободни и отделени от държавата, а изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи, както и свободата на мисълта, са ненакърними. Конституцията прогласява, че държавата следва да съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи. Конституционният съд посочва в едно от решенията си, че държавата чрез своите органи и институции, не може да се намесва във вътрешноорганизационния живот на религиозните общности и институции. Те се регулират чрез устави и други вътрешноорганизационни правила“, допълват от прокуратурата.
Според държавното обвинение „ненамесата на държавата във вътрешните дела на религиозните общности и институции, както и в тяхното обществено проявление, следва и от редица международни задължения, включително от Международния пакт за граждански и политически права на ООН“.
„Публично известен факт е, че България е обявена за неприятелска държава от Руската федерация, но този факт не представлява законова пречка български граждани да се обучават в учебни заведения там“, съобщават от СГП.
По-късно Кристина Петкова написа коментар във Фейсбук:
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK