Няколко сигнала за сериозни злоупотреби на финансовия посредник „Глобал Маркетс” са били подавани в прокуратурата през последната година лично от председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев. Това обяви самият той в предаването „Лице в лице” по bTV, след като през последните дни служители на тази фирма бяха задържани във връзка с атаките срещу българската банкова система.

„На този инвестиционен посредник отдавна му беше забранено да привлича повече клиентски активи и вече бяхме инициирали процедура за отнемане на лиценза”, обясни Мавродиев.

В дейността на фирмата са били установени „множество прегрешения” - злоупотреби с клиентски средства, документни нарушения, сигнали от Унгария и Дания, изброи председателят на финансовия регулатор.
„Работихме активно с датския и унгарския надзор, работим перфектно с българските служби. Множество сигнали са подавани лично от мен срещу тази компания за пране на пари и други видове престъпления”, посочи Мавродиев.

Не е ясно обаче защо прокуратурата, МВР и ДАНС се задействаха по тези сигнали и извършиха арести чак след като бяха разпространени злонамерени спекулативни съобщения за състоянието на Първа инвестиционна банка, довели до необоснована истерия в края на миналата седмица.

„Трябва да си уважаваме институциите и когато се върши работа, това да се казва и да се изтъква”, заяви Мавродиев, който многократно настоя, че ръководеният от него орган работи добре с прокуратурата и ДАНС.

„Подобен тип действия като на „Глобал Маркес” са наистина опасни – независимо дали от алчност, или да се предизвика криза, това е престъпление срещу финансовата система и трябва да бъде наказано”, подчерта още председателят на КФН.

Той оцени високо работата на контролния орган в създалата се кризисна ситуация с банките. „КФН свърши повече от добре своята работа, ние нямаме правомощия да осъществяваме банков надзор, а само надзор на публични компании – свалихме КТБ от търговия, стартирахме разследване за корпоративна манипулация, изпратени са писма до медии и институции, ще бъдат глобени политици и медии включително за насаждане на страх”, увери Мавродиев.

Чиновници клатят стабилността

„Имам непоколебимото убеждение, че двама мои заместници са извършили престъпление срещу финансовата система. Единият вече беше сменен от парламента”, обяви шефът на Комисията по финансов надзор.

По думите му, многократно е призовавал другия си заместник да подаде оставка. Мавродиев бе категоричен, че този човек „клати регулатора, а така се създава смут”.
Той все пак увери, че КФН работи добре. „Имам още четирима заместници, решение се взема с мнозинство, в комисията работят още 300 души”, подчерта Стоян Мавродиев.

Нищо лошо в офшорките зад „Булгартабак”

„Булгартабак” е публична компания. Нямаме информация за фирми, близки до Делян Пеевски”, коментира председателят на КФН и изреди собствениците на тютюневата компания, сред които две офшорни дружества и миноритарния собственик КТБ.

По думите му, „сериозните институции не работят по слухове и градски легенди”. „Спокоен съм, защото е добра публична компания, в последния месец има възход с добри проценти, а решенията на инвеститорите са свързани с доверие”, отбеляза Стоян Мавродиев.

Той определи като „манипулативна” разпространяваната чрез медии информация за офшорните собственици на „Булгартабак” и скритите за тях действителни собственици. „Внушават се подобни легенди, които не са подкрепени с документи”, категоричен бе шефът на КФН.

Той отказа да коментира информацията на банкера Цветан Василев за необслужваните кредити в КТБ на фирми, свързани с депутата от ДПС и „Булгартабак”.
„Цветан Василев може да разполага с такава информация, ние нямаме задължение по закон да изследваме собствеността на публични компании”, обясни Мавродиев и призова на регулатора да не бъдат вменявани задължения.

Той припомни още, че публичните компании като „Булгартабак” не са засегнати от Закона за офшорките, изработен от Йордан Цонев и Делян Пеевски. „Не смятам, че непременно офшорките са лоши, за това много мултинационални компании оперират така, основни играчи са регистрирани са регистрирани в такива зони”, подчерта Стоян Мавродиев.