Прокуратурата е използвала специални разузнавателни средства (СРС) спрямо 15 магистрати - 11 прокурори, трима следователи и един съдия, в периода 2017 – 2023 г.
Това съобщиха от държавното обвинение относно изнесени твърдения за броя на разрешените от съд специални разузнавателни средства, прилагани спрямо съдии през последните години.
По разпореждане на и.ф. главен Борислав Сарафов още през март 2024 г. е извършена проверка на всички разрешени от съда специални разузнавателни средства, прилагани спрямо магистрати, по които заявител се явява прокуратурата, пише още в съобщението.
Държавното обвинение не е искало разрешение за проникване, нито в съдебни кабинети, нито в съдебни зали и стаи за съвещание на съдебни състави, допълват от прокуратурата.
Използването на специалните разузнавателни средства, разрешени от съдия, са за разкриване и доказване на престъпления - престъпление по служба, подкуп, облагодетелстване, притежание на наркотични вещества, както и неизпълнение на служебните задължения с цел облагодетелстване.
На 15 октомври пред съдийската колегия на Висшия съдебен съвет съдия Владислава Цариградска обяви, че 800 съдии са проверявани и вероятно някои от тях са били обект на СРС.
Тя посочи, че бюрото за контрол на СРС не ѝ е отговорило дали срещу нея е имало приложени такива средства. За пет години има около 150 официално дадени разрешения срещу магистрати. От всичко изглежда, че това е трупан архив компромати срещу неудобни хора, допълни Цариградска, припомня БТА.