Съдът в Карнобат реши една от трите затворени фабрики – „Винпром Карнобат” да възобнови работа снощи, а другите две – фабриката за спиртни напитки в Церковски и заводът за бутилиране във Венец, да бъдат отворени днес вечерта. Производствената дейност обаче все още не е възстановена.
Производствата в трите фабрики са свързани, за да бъде възстановено преработването на грозде във винпрома, който в момента е със запълнен капацитет, трябва да започне да функционира и инсталацията във фабриката за спиртни дестилати. Тя обаче остана запечатана за по-дълго време.
Сутринта автобуси докараха работниците в отпечатания завод. Но те не започнаха работа. „Ние работим на 24-часов режим, така че тези 48 часа, през които ние не работим, реално могат да нанесат щети на новата продукция за цяла реколта напред”, посочи Димитър Ценов, технолог на Винпром Карнобат.
Продължава и спорът между ръководството на завода и Агенция „Митници”, дали е източван алкохол нелегално. От завода са категорични, че кранът се използва само при профилактика и отварянето му от митничарите е можело да предизвика взрив.
Кранът, довел до запечатване на предприятието, е част от инсталацията за производство на спиртен дестилат. Функционира от пускане на съоръжението в експлоатация преди 18 години. Според управата на фабриката, Агенция „Митници” са разполагали с чертежа при издаването на лиценз.
„Може да работи, но може и да се взриви, защото няма да има възможност да се прави проверка за изтичане на газ”, каза Йовко Йовков, адм. директор, фабрика за спиртни напитки.
„Не са спазени изискванията на наредбите и следва да има измервателно устройство! Дебитът зависи от това колко ще бъде отворен кранът. Но при едно сравнително добро отворено положение се вижда, че течността излиза с доста голяма сила”, коментира Юлиян Мирков, зам.-директор, Агенция „Митници”.
„Не е текло, това е отворено от митнически служител в разрез с всякакви противопожарни правила”, допълни Йовков.
От Митницата уточниха, че няма доказателства през крана да е отклоняван алкохол, установен на пазара. Ще искат да бъде направен следствен експеримент дали през него може да изтича спирт.
Според ръководството на завода, производството ще може да бъде възстановено най-рано след 4-5 дни.