Производители на полиетиленови торбички излизлязоха днес на протест. Поводът - от понеделник влиза в сила нова продуктова такса от 35 стотинки.

Това означава, че за всички видове найлонови пликове в магазина вече ще плащаме поне по 35 стотинки. Алтернативата е да ползваме торби от плат или хартия, както е в повечето европейски държави.

Според производителите новите такси ще са пагубни за бизнеса им. Днес на обяд около 1000 граждани и представители на бранша тръгнаха на шествие от храм-паметника „Александър Невски”.

Найлоновите пликове се разграждат за десетки години и замърсяват околната среда. Според изчисленията всеки от тях се използва средно около 20 минути - от момента на купуването му докато го изхвърлим.

Бизнесът обаче иска отлагане на таксата. От бранша предупредиха, че има опасност от нелегален внос, фалити на малки фирми. Възможно е от 3 до 6 хиляди души да останат без работа.

В цех в пловдивското село Труд около 20 работници произвеждат найлонови торбички. Работата кипи с пълна сила, защото заявките се непрекъснати. От понеделник обаче цехът ще трябва да спре работа.

”80 процента от това, което произвеждаме, са чанти. Това означава че от 1 октомври по-голямата част от хората трябва да бъдат съкратени, остават без работа”, коментира шефът в цеха Силвия Ралчева.

В момента, в който законът забрани на българските производители да произвеждат, ще процъфти чуждата нелегална продукция, твърдят от бранша. Производителите прогнозират,че заради високата продуктова такса в сивия сектор ще започне производство на черно на найлонови торбички. Те ще бъдат на много по-ниска цена, но пари от данъци няма да се влеят в икономиката.