Децентрализация на прокуратурата и разделяне на Висшия съдебен съвет на две камари - тези идеи са сред основните предложения на неправителствените професионални организации за съдебна реформа.
Ако Висшият съдебен съвет е разделен на две колегии - на съдиите и на прокуратурата и следствието, тогава те сами ще определят състава си, а политическото влияние ще намалее.
Тогава например, съдебните кадровици, избрани от съдии ще бъдат 6, а тези, избрани от политици, ще бъдат 5.
Сега политическият натиск във Висшият съдебен съвет е голям и личи при избора на ръководителите на върховните съдебни органи.
Наскоро Главният прокурор обяви, че не одобрява разделянето на Висшия съдебен съвет. Някои близки до държавното обвинение организации също изразиха притеснение от плановете за двукамарен ВСС.
Преди дни правосъдният министър Христо Иванов защити двукамарния ВСС с мотива, че съдът е хоризонтална структура, а прокуратурата – вертикална и не може да имат еднакъв модел на управление.
„Разделянето на ВСС би довело до това главният прокурор, а и другите политически силни фигури, така наречените трима големи, да не могат да формират лобита, както го правят сега, да не могат да упражняват влияние както го правят сега и да не могат да употребяват прокуратурата по начина, по който тя се употребява сега за проникване на съда от политически влияния”, коментира днес адв. Маргарита Илиева от Българския хелзинкски комитет.