Професия "Киберсигурност" официално вече е в списъка на професионалното образование у нас. Така от 2026 г. осмокласниците ще учат как да защитаваме личните си данни и информацията в интернет.

Повече от 25 години Илка Алексиева обучава бъдещи специалисти по охрана и защита. Тя е директор на Колежа по охрана и сигурност "Св. Георги Победоносец".

„Ако си зададем въпроса къде са нашите деца сега – те са в интернет. Ако искаме нашите деца да са сигурни в интернет, защото времето си прекарват там, то те трябва да могат да се пазят. А за да могат да се пазят, киберсигурността е професията, която би трябвало да опознаят първо“, казва Илка Алексиева.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според киберексперта Ясен Танев обучението по киберсигурност още в училище е наложително, защото и сега има недостиг на специалисти. По думите му това е професията на бъдещето.

„Ще има все повече код, все повече програма. Хората, които ще ги пазят, ще са експертите по киберсигурност. Трябва опит в киберсигурността, дигитализацията, но и с ясното разбиране за законовата рамка. Ще има инциденти и ние трябва да сме готови да ги посрещнем“, обяснява Танев.

Киберсигурността ще влезе в учебния план на професионалните гимназии през 2026 г., уточняват от образователното министерство.   

Тепърва ще стане ясно колко ще са теоретичните и практичните часове.