Професия "Киберсигурност" официално вече е в списъка на професионалното образование у нас. Така от 2026 г. осмокласниците ще учат как да защитаваме личните си данни и информацията в интернет.
Повече от 25 години Илка Алексиева обучава бъдещи специалисти по охрана и защита. Тя е директор на Колежа по охрана и сигурност "Св. Георги Победоносец".
„Ако си зададем въпроса къде са нашите деца сега – те са в интернет. Ако искаме нашите деца да са сигурни в интернет, защото времето си прекарват там, то те трябва да могат да се пазят. А за да могат да се пазят, киберсигурността е професията, която би трябвало да опознаят първо“, казва Илка Алексиева.
Според киберексперта Ясен Танев обучението по киберсигурност още в училище е наложително, защото и сега има недостиг на специалисти. По думите му това е професията на бъдещето.
„Ще има все повече код, все повече програма. Хората, които ще ги пазят, ще са експертите по киберсигурност. Трябва опит в киберсигурността, дигитализацията, но и с ясното разбиране за законовата рамка. Ще има инциденти и ние трябва да сме готови да ги посрещнем“, обяснява Танев.
Киберсигурността ще влезе в учебния план на професионалните гимназии през 2026 г., уточняват от образователното министерство.
Тепърва ще стане ясно колко ще са теоретичните и практичните часове.