Отново нарушения във висшето образование. Прокуратурата проверява и Свищовския университет. Средно по 6000 лева на месец в продължение на 15 години е получавал като хонорари бившият ректор на стопанската академия в Свищов Величко Адамов. Това прави общо около 1 млн. лв. По документи той преподавал на 259 групи студенти дистанционно, а колегите му - средно на по 30 групи.

Величко Адамов използвал работници от университета за поддържането на свой имот. Това сочи информация, която е била представена пред Общото събрание на университета.

Според данните проф. Адамов е използвал в нарушение на правилата и някои привилегии – служебен транспорт и работници от Озеленяването, които работят в университета.

Той е осъществил в период от пет месеца 33 командировки, които са в почивни дни и 4 командировки, които се случват в официални празници.

Възнаграждения без положен труд

Дистанционната форма на обучение в университета е тази, която дава възможност да се изкарат големи суми като възнаграждения. Това, което е било отчетено пред преподавателите е, че 60% от тези възнаграждения на практика са без реално положен труд.

Преподаватели в университетското издателство са плащали между 1,30 лв. и 3,70 лв. за да бъде издаден техен учебник. В същото време авторът е продавал учебника на университета за между 22 и 23 лв.

Снимка: bTV

"Наистина съм ползвал работници, но не служебен транспорт, и то само събота и неделя срещу заплащане. Относно моите командировки всички командировки на ректора и на неговия шофьор се одобряват от Академичния съвет". Това заяви в предаването „Тази сутрин” проф. Величко Адамов, бивш ректор на Стопанската академия в Свищов.

Служебни срещи с депутати и министри в почивните дни

"Няма как деловите срещи да се провеждат всички през седмицата, тъй като лицата, с които трябва да разговарям или да посрещам в интерес на академията само в събота и неделя са свободни", каза още професорът.

Той съобщи, че срещите са били с депутати и министри, но отказа да посочи имена. Срещите са се провеждали на различни места – в София, Варна, Велико Търново, Плевен, допълни професорът.

Той отрече да е водил занимания пред 259 групи в дистанционните форми на обучение, каквито данни излязоха.

„Няма такова нещо. Става дума за магистърското обучение, където съвсем по друг начин се начисляват нещата и не съм го измислил аз този механизъм, аз го заварих. Не съм единственият, който си изкарва такива часове, не се концентрирайте само върху мен”, призова професорът.

Попитан дали наистина е получавал по 6000 лева хонорар допълнително на месец, Адамов отговори, че каквото е получавал го е декларирал.

„Досега е имало многократно проверки на Сметната палата, които не са констатирали нещо нередно, както по отношение на хонорарите, които са получавали всички преподаватели, така и по отношение на командировките.

В коментар на информацията, че на месец си е докарвал по 15 000 – 16 000 лв. допълнително, професорът каза:

„Това е просто тенденциозно, защото аз съм някаква пречка сега временният ректор да си изпълнява поръчаните задачи за избор на нов ректор. В дистанционното обучение по съвсем друг начин се провеждат учебните занятия.

Кой е легитимният ректор на академията?

„За мен легитимният ректор е проф. Димитрова, защото имаме потвърждение на нейния избор от Върховния административен съд”, заяви проф. Адамов.

Според зам.-министърът на образованието обаче проф. Николай Ненков ситуацията е точно обратната.

„Съдебните решения, за които аз знам са точно в обратната посока и те са, че Общото събрание по начина, по който беше свикано не е достатъчно легитимно. Точно на тази база беше издадена заповед, беше назначен служебен ректор и ние вървим към избори, които са напълно легитимни на 6 ноември , заяви проф. Николай Денков, зам.-министър на образованието”.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement