Промените в Наказателния кодекс, с които въвежда преследване на корупция и в частния сектор, предизвикаха остри негативни реакции на адвокатите, бизнеса, преподавателите по право и политически формации.
Може да бъде упражняван натиск върху бизнеса, ако тези промени влязат в сила, каза в предаването „Лице в лице” по bTV проф. Пламен Панайотов, ръководител на катедрата „Наказателни науки” в СУ. По думите му е заплашена и пазарната икономика.
Според него е абсурдно да се уеднакви режимът за наказване на корупцията в частния сектор с този в публичния сектор. Той подчерта, че в частния сектор поначало няма нормирани цени на стоките и услугите.
„Да допуснем, че две фирми са се разбрали помежду си с оглед доставка на определени стоки или изпълнение на определени услуги. И фирмата, която осъществява тази доставка, изпълнява договора по такъв начин, че другата страна е изключително доволна. И отива и казва на ръководството на другата фирма: Искам по случай Великден да изпратя твоите хора до Дубай за една седмица. Понеже това не е уговорено предварително, ще се третира като бонус в частния сектор. При правомерно поведение ще трябва да го третираме като корупция, това е абсурд”, обясни проф. Панайотов.
„Разпоредбите са формулирани по начин, който би бил в нарушение с основни принципи на наказателното право, а именно принципът за правната сигурност, защото е неясно при какви условия ще се носи наказателна отговорност, и принципът за необходимостта, тоест да се гледа на наказателното право като последно средство за решаването на какъвто и да е проблем в обществото, допълни той.