Заразяването с Covid-19 се случва при по-близък и продължителен контакт. Много малко вероятно е да се заразим ако носителят е безсимптомен и ние сме на достатъчно разстояние от него. Тази вероятност нараства неимоверно ако ние сме по-близо, ако той говори високо, киха, кашля и т.н. Така описа начина на предаване на новия коронавирус проф. Ива Христова, зам.-директор на Националния център по заразни и паразитни болести в предаването „Важното, казано на глас“ по bTV радио. По думите й ако в затворено помещение като бар или дискотека някой носител се изкашля или кихне, то има вероятност да зарази много хора.

„Аз не приемам тезата, че всички трябва да минем вируса. Напротив, разумни хора сме, знаем как се предава и съответно можем да се предпазим. Така или иначе към момента смъртността е 5%. Само, че е едно да се заразят 100 хиляди души в една страна, друго е да се случи на 100 милиона. Всички мерки трябва да се хвърлят към превенция.„

Проф. Христова подчерта още, че ако при PCR - тест единият е положителен, а другият отрицателен, то първият е верният. „Много по-трудно е и много по-рядко, напрактика са изключение възможностите за фалшиво положителен тест. Докато за фалшиво отрицателен има цяла плеяда причини и на практика това е основната грешка.“, допълни тя.

Много е вероятно процентът на българите, които са се срещали с вируса да е много по-висок от този, който показват бързите тестове. „Тези антитела не са дългоживеещи. Разбира се зависи и колко леко е прекарано. Има проучвания, които сочат, че колкото по-тежка е клиниката на заболяването, толкова по-бавно се изчистват след това антителата. Това означава, че може да има много хора, които просто по-рано са се срещнали с вируса, а не през последните 2 месеца - периодът, в който обикновено се хващат антителата.“