Най-наболял проблем за СУ е този с финансовото стабилизиране и той се дължи на комплексни причини. От 15 години държавата използва един модел на финансиране, при който се отчита броят на студентите. Лошото е, че не отчита качеството, въпреки че Законът за висше образование го изисква. Това заяви в предаването "Тази събота" ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков.
"Първо не го отчиташе изобщо, през последните години с малки бонуси и от една година стратегията за висше образование и законът за висше образование, проектът за закон, предвиждат това да стане много по-важно при субсидирането.
Това е важно, защото е начин да се стимулират всички да повишават качеството.
В момента има 4-5 университета с безспорно качество, то се вижда в рейтинговата система, и 15, които са много близо до тях. Тези 15 нямат никакъв стимул да повишават качеството. Ако плащаме според броя на студентите, те имат стимул да повишават боря на студентите, не да повишават качеството. На второ място това, което казах свързва финансирането с качеството.
Ние имаме проблем с качеството, отчасти дължащ се на това финансиране, отчасти дължащ се на много други причини", каза професорът.
Той отрече информацията, че СУ няма тези три милиона, които не е изплатил на фирмата, с която има договор.
"Всъщност не бяха изпълнени условията, за това да бъдат изплатени парите. Те вероятно ще бъдат изплатени до края на годината. Винаги са били в сметките на университета".
За проблема с обществените поръчки
"В Софийския университет и във всички университети има проблем с обществените поръчки, както във всяка една институция, която се финансира от държавния бюджет. Това е, защото законът е тежък и сложен, това е защото имаме много поръчки.
През последните 4 години имаме изготвени 400 процедури – става дума за огромен брой документация с огромен обем – 400 процедури от по няколко стотин страници. Имаме и пропуски. Проверката ще приключи скоро", поясни проф. Герджиков.
"Искам да създам звено за вътрешен одит, така че да можем да правим перманентно проверки и нека не пропускаме това, че Сметната палата и Агенцията за държавна и финансова инспекция ни проверяват непрекъснато.
С дълговете нещата не са още изяснени. Трябват два три месеца, тъй като отчетът да предната година се изготвя до февруари - март.
Трудно се установява всичко, защото не е много ясно кои дела ще спечелим, тъй като в много случаи обжалваме актовете на държавата или общината. Ние не дължим нищо на държавата, дължахме една малка сума, която вече сме издължили – тя беше около 200 – 300 000 лв., а не 14 милиона.
Дължим на общината и се опитваме да изясним колко точно имаме и дела срещу някои о тактовете на общината. Обикновено там става дума за такса смет и данък сгради. Университетът е освободен от данък сгради за учебни цели, но е освободен за Студентските общежития. Такса смет е около 1 млн. годишно, което не е малко".
"През първата година ще трябва да се реши въпросът с финансовата стабилизация, включително и с това да върнем дълговете, те са малки към външни институции, но имаме доста дългове помежду си, между факултетите. Когато направим това за около година се надявам, че ще можем да увеличим заплатите, това не е предизборно обещание, това е част от идеята за повишаване на качеството. Не можем с ниски заплати да накараме хората да се съсредоточат върху работата си, те трябва да работят друго, за да се издържат", коментира ректорът.
"Софийски университет по неволя е честа опозиция на управляващите, които и да са те, защото много често те имат нужда от коректив, а най-добре могат да изиграят тази роля хората, които разбират от култура, наука, образование. Не мисля, че за всяко нещо, което не ни харесва, трябва да протестираме. Когато непрекъснато има протести те се обезценяват.
Окупацията не е правилния начин, особено когато става дума за грешки, допуснати в други институции. Затова беше толкова спорна последната окупация. Ние бяхме по-скоро „за” протеста, защото той имаше сериозни основания, това беше един от протестите, които трябваше да бъдат подкрепени, но формата, която беше избрана, пречеше на учебния процес.
Античната политическа теория е станала основата на съвременната демокрация и всички неща, които обсъждаме – от правата на човека през разделението на властите до доброто управление произтичат от там и ги е имало и в теорията на Средновековието. Нищо ново не сме открили нито сега, нито в ново време. Всъщност има една нишка, която продължава 2500 години и тези достояние трябва да се пазят.
Той каза, че в литературата има най-разнообразни вкусове и харесва и висока, и ниска литература – от Достоевски и Кафка да криминални романи и трилъри.
„Често давам Стивън Кинг за пример, който е способен да използва сюжети, които са определено от ниската литература и ги пише с такова майсторство, че се чудиш дали това не е най-високата литература”.