Десетки общини в Северозападна България получават пари по спечелени от тях европроекти за реконструкция на остарялата ВиК мрежа. Във Враца строителството постепенно превзема центъра на града. До Ботевите тържества обаче съществени разкопавания няма да се допускат, за да не се наруши духът на честванията.

Проектът за воден цикъл е на стойност 70 милиона евро и е най-мащабният, реализиран в града с европейски пари. Основната цел е водата да стига до домакинствата, вместо да изтича през остарялата мрежа. Работи се буквално под прозорците на хората, но никой не протестира.Кирил Киряков, жител на Враца дори си спомня, период по „Тошово време когато една седмица в града нямаше вода”.

Работата по проекта обаче трудно се вмества в предварителния график. В квартал „Кулата" изкопните дейности бяха спирани заради съмнения, че тръбите се засипват с радиоактивна шлака от старите мини в Балкана.„Доказа се от независима лаборатория, че няма никаква радиация, беше спрян обектът, пусна се и се работи сега нормално”, обясни Марин Ценов, технически ръководител строителството в квартал „Кулата.”

Строителите непрестанно имат конфликт и с ведомствата, чиито комуникации пресичат пътя на трасето.

„И самите специалисти от експлоатационните дружества нямат толкова прецизни кадастри, очертават с един спрей нещичко, което след това се оказва, че е на един метър”, обясни проблемите инж. Марияна Рашева, директор звено изпълнение на „Воден цикъл" към Община Враца.

Несгодите по водния цикъл ще продължат до 2015-година, а след това се очаква градът да е с напълно обновена ВиК-мрежа.