Проектът "Алепу Вилидж" вече е с нов инвеститор, който ще търси законов и приемлив за обществото начин да го завърши. 

Стоян Василев е новият едноличен собственик на компанията, която притежава правото на строеж на курортния комплекс "Алепу Вилидж" в община Созопол. Сделката е сключена вчера, а компанията, която вече се казва "Блек сий фемили резидънс", остава като един от инвеститорите на ваканционното селище.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: btvnovinite.bg

Новият инвеститор обяви, че ще търси законов и приемлив за обществото начин да завърши проекта. Докато всички съдебни инстанции се произнесат по разрешението за строеж, новият собственик възнамерява да проведе срещи с представители на туристическия бранш, на местната общественост, както и на неправителствения сектор, в това число и на еколози и природозащитници, съобщават от компанията. 

Новият инвеститор е категоричен, че всички извършени действия са законови и съгласно одобрените проекти. Първият етап - изграждането на укрепително съоръжение, е било наложително и ключово за укрепване на свлачището, което представлява опасност за съществуващия път, плажа, здравето на хората, а също така и за пречиствателната станция в съседство, чиято повреда би довела до екологична катастрофа в залива Дюни.

"За мен е изключително неприемлив вариант да се премахне това съоръжение, защото това автоматично ще активизира свлачището. В момента природата е по-защитена, отколкото преди", коментира пред bTV Василев.

Според природозащитници обаче мотивите за издигането на хотела са други.

"И малките деца разбраха, че това е абсурд, след като се твърди, че този проект е, за да се укрепи свлачището, да зариват укрепеното и да възстановяват терена", коментира Мирослава Петрова от сдружение "Да запазим Корал".

Рестартът на проекта изненада и местните жители. 

"Там свлачище от 1949 г. не е съществувало и не вярвам в тази крепостна стена, която е направена като клетка за гълъби", заяви Христо Бардуков.

"Апелирам каквото се прави, да се прави по нормалния и законния начин", коментира случая кметът на Созопол - Тихомир Янакиев.

Строежът е "замразен", докато не се произнесе ВАС. На втора инстанция магистратите откриха редица нарушения, а именно - че строежът е разрешен в близост до две защитени зони, че има влезли в сила три разрешения за строеж, които не могат да бъдат игнорирани и въпреки всичко е издадено ново разрешение, че първото разрешение за строеж е само за подпорна стена без хотел, посочи наблюдаващият прокурор Христо Калев.

Оспорва се и решението на РИОСВ-Бургас, срещу което е заведено друго дело. От екоинспекцията отговориха, че когато приключи решението на съда, ще се съобразят с него.  

Междувременно по-рано днес "Главболгарстрой" съобщи, че се оттегля от проекта "Алепу Вилидж".

Снимка: btvnovinite.bg

Независимо от факта, че извършените строителни дейности са напълно законосъобразни и в съответствие с одобрените проекти, последвалата негативна кампания и отрицателен обществен отзвук водят до решението да се откаже изцяло от участието си в проекта "Алепу Вилидж", посочиха като мотив от компанията.

Оттам уточниха, че дружеството "ГБС Турс" ЕАД, което е носител на отстъпено право на строеж и на разрешението за строеж на ваканционното селище, е продадено на Стоян Василев. Той е роден в Приморско през 1974 г. и живее там. Завършил е Колежа по туризъм в Бургас, има магистратура в СУ "Св. Климент Охридски" по "География на туризма". Хотелиер, строителен предприемач, инвеститор. Председател на Комисията по туризъм в общинския съвет в община Приморско.