Цифровият сертификат ще бъде валиден в Евросъюза от 1 юли и ще се издава безплатно, но въпросителните как ще пътуваме без проблеми това лято остават. Политиките на отделните държави по отношение на изискванията за влизане на територията им все още са различни.

Казуси по границите не липсват - цял автобус с българи, идващ от Гърция, остана под карантина у нас. Хората са представили отрицателни тестове за COVID-19 на границата, но нашите власти не ги признават и ги поставят под карантина. 

Отговорът на въпроса защо - се крие в заповед на здравния министър, в която ясно се посочва каква информация трябва да съдържа документът, удостоверяващ резултата от теста. В тази заповед има и списък кои тестове се признават.  

Сънародниците ни пътуват от Атина за България с автобус на туристическа фирма. На нашата граница показват тестовете си, направени в гръцки лаборатории.

"Първата жена, подава си теста и служителката казва - къде ви е написано, че тестът ви е отрицателен, и момичето показва точно къде, тя казва - не, това не е тестът, това не е оригинален тест“, разказа Йорданка Налбантова.

От туристическата фирма обясниха за bTV, че лабораторията, с която те работят, е лицензирана по европейските изисквания. На границата оспорили не само нейните тестове, а и направените в други лаборатории в Гърция.

От здравното министерство уточниха за bTV, че в случая направените бързи тестове наистина не са сред одобрените в заповедта на министъра. В този случай те не се признават и хората подлежат на карантина. Тя се отменя, ако до 24 часа от влизането в България си направят нов тест, който е отрицателен.

А на другата граница - тази с Турция - пътуващите имат други проблеми - засега съседката ни признава само отрицателен PCR за влизане на територията й.

Така Милена, която се занимава с търговия и зарежда стока оттам, плаща по 60 лева за тест при всяко пътуване.

„Естествено, че е проблем. Това много ни оскъпява и примерно, ако трябва да ходим всяка седмица, комбинираме нещата примерно на 2 седмици веднъж да отидем", заяви Милена Илиева.

По предложения на бизнес организации в Одрин се работи върху промяна, която се очаква да е факт от 1 юни - мобилна лаборатория на границата ще прави по-евтини PCR тестове, за около 20 лева на човек, резултатите ще излизат бързо.

И така, ако ви предстои пътуване, проверете политиката на държавата, в която отивате, за да сте сигурни, че няма да имате проблеми на границата.