Връщането на вакъфските имоти е невъзможно по този начин, тъй като този проблем е решен преди един век официално между Османската империя и Царство България.

Такъв коментар пред журналисти даде министърът на културата д-р Петър Стоянович, съобщи Фокус. Думите му идват по повод на изказването на председателят на мюсюлманското настоятелство Ахмед Пехливан от неделя по повод съдебни претенции за три имота в Пловдив и посещението на в България през седмицата на турският вицепремиер Бекир Боздаг, който също взе отношения по темата с имотите.

„Аз не знам какво е казал турският вицепремиер. Може би трябва да питате президента и той да каже какво са си говорили. Аз лично не знам какво са си говорили тези хора в Пловдив. Не чета „Приказки от Братя Грим”, затова като го видя черно на бяло, ще мога да отговоря”, заяви Стоянович попитан за срещата на Боздаг с българския президент Росен Плевнелиев, на която не бяха допуснати представители на българските медии.

Мюсюлманскто настоятелство в Пловдив заяви, че ще претендира в съда за връщането на три вакъфски имота – "Чифте баня", която сега е превърната в музей на съвременното изкуство, бившата Ташкия Джамия, сега "Ресторант 19 век", и турските гробища.

Пловдивският кмет е категоричен, че общината няма да отстъпи банята и напомни, че вече има спечелено дело срещу мюфтийството за собствеността върху градската художествена галерия на Главната. Иван Тотев призна, че покривът на „Баня старинна” тече, но обеща цялостен ремонт през есента.

Адвокат Ангел Дунков, който представлява интересите на мюфтийството в съда по някои от делата, е категоричен, че мюсюлманското настоятелство няма шанс да докаже собствеността си върху бившата Ташкия джамия, тъй като имотът е препродаден на трети лица. „Преди повече от 50 години е продаден парцела.. Като тогавашният председател на настоятелството вписва :”продавам парцела до джамията”. Въпреки това, има едно съдебно решение, с което е отказано връщане на имота на мюсюлманско вероизповедание”, уточнява адвокатът Дунков.

През 2011-та Турция прие закон, който позволи на българската църква да иска възстановяване на имотите й в южната ни съседка. Бяха заведени 11 дела, а миналата година на българската екзархия бяха върнати седем имота в Истанбул.

Претенции за възстановяване на имоти имат почти всички големи вероизповедания у нас - православната и католическата църква, както и еврейската религиозна общност.

В момента мюфтийството води съдебен спор с община Пловдив за общо 5 имота. Според адвокат Дунков, не бива да се спекулира с темата за вакъфските имоти, тъй като турската държава е върнала на православната ни църква имоти за милиард лева в Истанбул.

Освен държавният глава, с турския вицепремиер Бекир Боздаг, преди седмица се срещна и министър Зинаида Златанова.

Анадолската агенция съобщи, че по време на визитата, Боздаг поискал Анкара да се погрижи за архитектурните паметници от времето на Османската империя, които били в окаяно състояние. От пресофиса на Зинаида Златанова пък казаха, че пред нея турският й колега изразил надежда делата за мюсюлманските имоти да не се бавят.