След няколко случая на униформени с положителни проби за наркотици, от МВР разпоредиха редовно тестване на всички на служба. Целта е да се открият тези служители, които злоупотребяват с дадени вещества.
Полицаите ще бъдат тествани изненадващо преди, по време и след дежурство, сочи заповедта на МВР.
Това обаче води до един съществен проблем – два от най-разпространените тестове за наркотици улавят вещества, които са използвани във фармацията.
Според данни на полицейските синдикати у нас пет или шест от проверените служители до момента са дали положителна проба за наркотици, но във всички тези случаи ставало въпрос за употреба на лекарства, а не на наркотици.
За да разберем какви са проблемите с тези тестове, разговаряхме с психиатъра д-р Калоян Гевара, който работи в Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм.
Какви са тестовете?
Проверка на btvnovinite.bg показва, че най-разпространените тестове са т.нар. касети с марки Dräger DrugTest 5000 и Dräger - DrugCheck 3000. И двата вида работят със слюнка и отчитат 6 вещества – кокаин, опиати, бензодиазепини, амфетамини, метамфетамини и марихуана.
Тези тестове за наркотици могат да бъдат закупени от аптеките и да ги приложим у дома.
Проблеми с веществата има
Сред наркотичните вещества има две, които биха могли да дадат положителни резултати, без това да означава, че даденият полицейски служител непременно има наркотична зависимост.
Морфинът е добре познат във фармацията като силно болкоуспокояващо. Добива се от растения като мак и се открива в състава на опиума, който в съвремието е в категорията на наркотиците. Морфинът притежава голяма част от свойствата на суровия опиум и започнал да го измества като средство за успокояване на болката.
Той е част от групата на т.нар. опиоидни аналгетици заедно с кодеина (също добиван от опиумен мак).
В исторически план веществото се използва широко по време на Втората световна война за облекчаване на болки от рани на фронта. Тогава се е прилагал с игли за моментално използване. Много от войниците се връщат у дома със зависимост към морфин. Именно поради тази причина се смята, че войната е довела до една от първите наркотични кризи в световен мащаб.
Морфинът се използва в болнична среда за обезболяване на тежки травми, миокарден инфаркт, рак, както при кардиална астма.
„Дава се и на хора с хронични болкови синдроми, неповлияващи се от други медикаменти“, допълва д-р Гевара.
Води до зависимост при неправилно използване на веществото и при спирането му се наблюдава абстинентен синдром.
Използването му може да доведе до положителен резултат и на двата полицейски теста за наркотици, но въпреки това да е предписан от лекар.
„Морфин, кодеин (антикашличен), фентанил (аналгетик), метадон (заместващ хероина) и други също могат да позитивират на тестове за хероин“, коментира д-р Гевара.
Друг препарат са бензодиазепините.
„Бензодиазепините са анксиолитици, т.е. намалят тревожността. Те се изписват със зелена рецепта и трябва да се приемат ограничено време, тъй като дългата употреба води често до зависимост, толеранс и влошаване при спирането им. Също така дългата им употреба влошава когнитивните функции“, коментира д-р Гевара.
Бензодиазепините действат върху централната нервна система. Разпространени са в психиатрията, тъй като намаляват тревожността и паническите пристъпи, лекуват паническо разстройство, безсъние и облекчават агорафобията.
Освен при психични разстройства, препарати от този клас се използват за лечение на епилептични припадъци и мускулни спазми. Прилагат се и при лечение на физическа зависимост към алкохол и наркотици.
Рисковите професии и депресията
„Полицаите са част от общата популация и съответното разпределение на психични заболявания е валидно и за тях. Най-чести са тревожните разстройства и злоупотребата с психоактивни вещества, в това число и алкохол. При тях по-често се срещат патологични реакции на стрес и посттравматично стресово разстройство“, коментира д-р Гевара.
Според австралийския уебсайт policehealth.com депресията, психичните разстройства и тревожността са част от т.нар. „полицейски стрес“.
„Често търсят помощ, особено по младите. Тези, които не получават адекватна психологична и психиатрична помощ пренасят проблемите в дома си, удържат ги в себе си и съответно нарушават психичния баланс. Нерядко прибягват до самолечение, най-често с алкохол“, допълва психиатърът.