20 години затвор е справедлива присъда за Георги Семерджиев, смятат близките на едното от загиналите момичета. Семейството на Хариет трябва да получи и 850 хил. лв. кръвнина според първа инстанция.

Граждански ищци по делото срещу Семерджиев са единствено близките на загиналата 21-годишна Хариет. От съда те поискаха 1 250 000 лв. кръвнина. Съдебният състав постанови Георги Семерджиев да заплати 850 000. Дали и колко ще получат роднините зависи от активите и имуществото на Семерджиев.

В същото време обаче, въпреки че не е на свобода, осъденият за катастрофата на бул. „Черни връх“ може да се разпорежда с всичко, което има. Така на практика кръвнината може никога да не стигне до семейството на Хариет или пък това да се случи след много години.

За 20-годишната присъда на Георги Семерджиеив, съдът взе предвид и настоящите, и миналите му провинения. 

„Тези пари се събират от неговите активи. Те могат да бъдат парични средства в банка, защото само там могат да бъдат запорирани, трудови възнаграждения, каквито той сега не може да получава. Недвижими имоти, автомобили и дружествени дялове“, казва адвокат Людмил Рангелов.

От търговския регистър е видно,  че Семерджиев е управител и собственик на фирма с капитал от 5000 лева за покупко-продажба и отдаване под наем на автомобили. А дори зад решетките осъдени като Семерджиев могат да се разполагат с всичко свое. Той може например да продаде апартамента си.
Ако обезщетението не бъде изплатено, докогато Семерджиев излезе от затвора, дългът остава. Изплащането може да започне дори след 20 години. Например чрез запор на заплатата му. Възможно е обаче тези 850 хил. лв. никога да не стигнат до близките на загиналата млада жена.

Сега въпросът е дали следващите инстанции ще потвърдят присъдата и колко осъденият ще остане в затвора.

„Той може да започне да работи в затвора. Като за 3 дни работа 2 дни му се приспадат от присъдата. И евентуално за добро поведение. Трябва да излежи 2/3 от присъдата, за да поиска предсрочно освобождаване“, коментира пред bTV Пламен Димитров, адвокат на майката на Хариет.

Според адвокат Димитров има вероятност делото на втора инстанция да започне още това лято. А семейството на другото починало момиче – Христина Дилева, поискаха да са само частни обвинители. Затова и за тях не е отсъдена кръвнина.