Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" се обявява срещу намерението на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) да ревизира договора за концесия на "Юлен" АД в ски зона Банско, съобщиха природозащитниците.

Резултатите от последните съдебни дела, проверката на Сметната палата и справки на контролните органи показват, че през последните 13 години поради липсата на контрол от МОСВ, а често и с негово съдействие, са извършени десетки нарушения на концесионния договор, довели до унищожаването на над 650 декара от Национален парк Пирин над концесионната площ.

С ревизията на концесионния договор има за цел да се узаконят всички нарушения на "Юлен" АД и на служители и предходни министри в МОСВ. Ревизията всъщност включва корекция на обхвата и площта на концесията, чрез което да се постигне узаконяване на строежите, извършени в нарушение на концесионния договор, на природозащитните закони и закона за устройство на територията.

"Не е луд, който яде зелника, а който му го дава. Трагичното е как вече пето правителство се опитва да угоди на един инвеститор в ущърб на националния обществен интерес, законите и природата. Едва ли го правят само защото се откриват нови работни места, което обикновено се повтаря като мантра в такива случаи. Няма наказания, има само нови и нови облаги", коментират природозащитниците.

Междувременно коалицията "За да остане природа в България" научи и за още едно намерение на "Юлен" АД – да поиска от МОСВ да го регистрира по схемата на Европейската общност за управление по околна среда и одит (EMAS), което да му позволи да претендира, че е "зелен" ски курорт.

Природозащитниците призовават МОСВ да не регистрира "Юлен" АД по EMAS. Като мотиви, те отбелязват няколко нарушения на правните норми, свързани с околната среда.