Природозащитници поискаха промяна на Закона за Черноморското крайбрежие, която да защити дивите плажове.
Поводът е случаят с плаж „Липите” край Синеморец, който беше отдаден под наем, въпреки че е в защитена територия.
Дико Патронов е експерт в парк „Странджа”, когато при свършен факт в дирекцията разбират, че плаж „Делфин” край Ахтопол има стопанин.
„За една вечер се реши въпросът с неговия достъп – просто беше изсечена горската и храстова растителност. Не може така безогледно и нагло да се отдава една територия”, заяви той.
„Там бяха изровили един път, който увеличи безкрайно ерозията. Всички диви плажове скоро време ги чака тази съдба”, прогнозира Атанас Орачев от Инициативен комитет за спасяване на плаж „Делфин”.
От Община Царево казват, че и тяхното мнение не е търсено досега, въпреки че осигуряването на достъп до плажните ивици е задължение на местната власт.
„Достъпът на „Липите” не е силно ограничен, той даже липсва. За да се отдаде една ивица, предварително трябва да се иска становището от общината за достъп, комуникации, инфраструктура”, подчерта Пламен Вълчев, главен еколог в Община Царево.
И сега в Закона за Черноморското крайбрежие е указано, че цената на един плаж се определя, след като се отчетат инфраструктурата, природно-климатичните и екологични характеристики на района.
„Това, че един плаж попада в защитена територия, не значи, че не може да се ползва за рекреация”, посочи Василена Цанева, началник отдел „Контрол на концесионната дейност” в Министерството на туризма.
„Не е задължително да е под наем, има и други начини. Тези места трябва да бъдат стопанисвани и трябва да се контролират режимите на защитените територии”, каза Владимир Димитров от „Зелена Странджа”.
Плажовете със забрана за отдаване под наем са общо шест по цялото крайбрежие – три за природосъобразен туризъм и три в резервати.
Едва след скандала с отдаването под наем на плаж "Липите" от Министерството на туризма са изпратили писма до всички морски общини да им предоставят информация как е осигурен достъпът до плажовете.