Природният газ ще поевтинее с 29 на сто през ноември. Това е заявлението на „Булгаргаз“ пред комисията регулатор, съобщи директорът на дружеството Деница Златева в предаването "Лице в лице" по bTV. Ако цената на синьото гориво намалее, това ще е поевтиняване за втори пореден месец, след началото на газовата криза в Европа.

През септември потребителите са платили рекордно висока цена от 353 лева за мегават час - в началото на октомври, с пускането на газовата връзка на България с Гърция, синьото гориво поевтиня до 233 лева за мегават час.

За следващия месец, ноември, се очаква цената да падне до 166 лева за мегавтчас.

Макар да признават удобството на отоплението с природен газ, семейство Симеонови от Враца са притеснени от сметките през миналата зима.

Последно са платили 550 лева само за кухнята и спалнята. За предстоящия сезон търсят алтернатива – климатик.

Регулаторът, който предстои да разгледа и одобри новата цена за ноември, очаква намалението да има пряк ефект и при клиентите на топлофикационните дружества.

„Ако тази цена се задържи или по някакъв начин намалее през месец декември, да не повишаваме цената на топлинната енергия“, заяви Иван Иванов, председател на КЕВР.

Разкриването на други маршрути и доставчици на природен газ и запълването на газовите хранилища в Европа над 90% дават основание за успокояване на цените. У нас хранилището в Чирен също се запълва.

„Утре ще се достигнат 80%, но считам, че в следващия месец нашето газово хранилище Чирен ще бъде заредено до 85, а може и до 90%“, допълни Иванов.

От „Булгаргаз“ обявиха, че успешно проведените търгове и газовата връзка с Гърция дават възможност за по-добри цени на природния газ.

„Драстично е падането на цената, драстична е и разликата в отстъпките на които се е купувал газа преди и които са оферирани в момента на търга, отстъпките са между 7 и 10 пъти по-високи“, обясни Деница Златева.

Окончателното решение за цената на природния през ноември предстои да бъде взето от Комисията регулатор.