Изтребител F-16, пилотиран от италиански пилот, излетя от авиобаза „Граф Игнатиево“, а зад него в кабината е президентът Румен Радев.
Демонстрационният полет на изтребител F-16 е по покана на Военновъздушните сили на САЩ.
„Изпълнихме всякакви възможни фигури от висшия пилотаж“, обясни Румен Радев след полета.
„Искам да благодаря на ВВС на САЩ и на ген. Кларк за поканата и да летя отново на F-16. Този полет ме връща обратно в 2005 година. Тогава като командир на „Граф Игнатиево“ с предложение една ескадрила F-16 да се дойде в България и да започнат най-сетне реалистични учения“, каза президентът.
„Ние осъзнахме, че нашият модел на летателна подготовка е закостенял и изостанал. С много часове на земята и полети усвоихме пълните способности на МиГ-29. За няколко години нашите пилоти вече не отстъпваха на американските. Нашите летци, които са в САЩ получават начална подготовка за F-16“, добави той.
Министерството на отбраната на САЩ възложи на американската компания "Рейтиън" (Raytheon) договор на стойност почти 1.2 млрд. долара за производство на ракети "въздух-въздух“ тип AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile), включително и за България.
Усъвършенстваната ракета въздух-въздух със среден обсег AIM-120 (AMRAAM) е ново поколение. Програмата AMRAAM подобрява въздушните бойни способности на самолетите, произведени от САЩ. Те са съвместими с с F-15, F-16, F-22 и F-35.
Президентът коментира и посещение на президента на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова.
„Никога не съм отказал среща на чужд президент. Музиката и културата са сфери, които ни сближават. България е отворена за диалог със Северна Македония. Очакваме да се решат отворените проблеми и въпроси. Те следва да се решават на база договорите и документите с ЕС, за да може да се отвори пътя на Скопие за пълноценна европейска интеграция. Ангажирането на РСМ с коридор 8 ще е реален показател за желание за повече свързаност“, каза държавният глава.
Президентът не отговори какво налага срещата с президента на РСМ да се проведе при закрити врата.