Президентът е първият върховен главнокомандващ присъствал два пъти на разширен съвет по отбрана в рамките на една година. Това не е случайно с ескалирането на броженията по въпроса „Има ли вълна от рапорти в армията заради предложената възраст за пенсиониране?”.

Когато преди месец и половина bTV зададе този въпрос на министъра, той реагира остро. Днес статистиката, която Аню Ангелов отново цитира е следната - общ брой на напусналите 1503 за тази година. През 2011 г. са били също толкова и 20 % повече през 2010 г. 651 са напусналите поради придобито право на пенсия офицери сержанти и офицерски кандидати. В сравнение със същия период на 2011 са напуснали 641 военнослужещи поради придобиване право на пенсия. „Тоест въвеждането на изискване за възраст не е променило тенденцията в негативен план”, каза военният министър

Той отново изтъкна аргумента си, че до момента България е била последната държава в НАТО и ЕС без възраст за пенсиониране. Проблемът е, че промяната в условията за пенсиониране доведе до ескалация на напрежението за военнослужещите, придобили стаж да се пенсионират по старите условия. Маневрата целеше да отслаби натиска върху националният осигурителен институт, но беше приложена половинчато- само за армията, без да засяга останалите служби от сектор сигурност. От думите на президента стана ясно, че не е важна съпоставката на броя напускащи през годините, а фактът, че напускат най- подготвените.

„Не мога да не споделя своята загриженост че много млади офицери сержанти и войници напускат армията. Картината може да се определи като тревожна според мен. Само за два месеца и половина, от първи октомври до първи декември стотици военнослужещи са подали рапорти за напускане на армията, като две- трети от тях са офицери. Преобладаващата част от тях са офицери със звание капитан, майор и подполковник. Най- много от напускащите са със звание майор. В случая не е важна съпоставката с напусналите в предходните години, по- важно е да видим какво се крие зад тази статистика и как може да се преодолее тази тенденция” , категоричен бе Росен Плевнелиев

Все още не е ясно какво ще предложи държавния глава като решение- той все пак не наложи вето на поправките в кодекса за социално осигуряване, с които бе прокарана пенсионна възраст, а се задоволи с това да благодари за службата на напускащите. В бъдеще трябва да има трайност на решенията и смяната на правителства и министри да не води до отмяна на поети ангажименти и отнемане на социални компенсации, посочи държавния глава. Той категорично се ангажира да не отпада обезщетението от 20 заплати, и да се изпълни програмата за модернизация на армията.