Президентът призова министър Петя Първанова да се съобрази с прокуратурата, дори това да означава отстраняване на Станимир Флоров. Държавният глава събра шефовете на служба „Военна информация” и разузнаването по темата за разкриването на досиетата, но актуалните скандали в МВР също не останаха без коментар.

Росен Плевнелиев поздрави прокуратурата за бързата и независима реакция, както по разследването за евентуалното нерегламентирано подслушване, така и за проверката срещу директора на ГДБОП. Президентът даде знак на служебния министър на вътрешните работи, назначен от него, че очаква тя да оказва пълно съдействие на прокуратурата. Дали скандалите няма да доведат до смяна на Първанова, Плевнелиев не отговори еднозначно. Той каза: „Първо давам шанс”.

Плевнелиев изрази безрезервната си подкрепа за прокуратурата в действията й по разследването има ли нерегламентирано подслушване.

„Поздравявам прокуратурата - доказват с действията си, че работят независимо и се надявам в разумни срокове да стигнат до изводи и решения. Същевременно съм притеснен от констатациите, че в МВР са създадени предпоставки за нерегламентирано ползване на СРС и очаквам служебният министър да създаде спешни мерки за създаване на междуведомствени и вътрешно ведомствени правила от гледна точка на ползването на СРС-тата”, каза държавният глава.

Той смята, че следващият парламент трябва да въведе ред в законодателството за подслушването, но не се нае да съветва къде и на чие подчинение трябва да е спецслужбата за тайно наблюдение.

По темата "Флоров" президентът обяви, че очаква от вътрешният министър да съдейства на прокуратурата.

„Аз моля служебния министър да вземе незабавни мерки по закона на МВР в подкрепа на действията на прокуратурата, дори ако тези мерки включват спешно отстраняване от длъжност на шефа на ГДБОП, докато прокуратурата си свърши работа и с оглед те да могат безкомпромисно да работят. Очаквам служебният министър да бъде категоричен. Очаквам да се вземат спешни и адекватни мерки, първо давам шанс”, добави президентът.

Той бе категоричен и по темата за пълното разкриване на досиетата на военните и цивилни разузнавачи, работили както към държавна сигурност, така и в службите след 1991 година.

Президентът поиска архивът на държавна сигурност да бъде разсекретен и предаден на държавния архив, за да може до него да има свободен достъп.