Двама осъдени са били помилвани от президента на България през първите три месеца на 2015 г. Това сочи редовният отчет на Комисията по помилването, цитиран от прессекретариата на държавния глава.
В единия случай 46-годишен мъж, осъден за участие в убийството на двама души през 1992 г., е помилван с остатъка от наказанието си - близо 7 години. Той вече е изтърпял фактически над 23 години лишаване от свобода. Присъдата „доживотен затвор” му е наложена през 2000 г.
Мъжът е участвал в убийството на двамата охранители на тъста си. Тъстът бил получил значителни доходи от извършването на измами - за близо 3 месеца през пролетта на 1992 г. събрал близо 8 941 500 неденоминирани лева от общо 1378 измамени граждани.
Охранителите предявили претенции за подялба на тези доходи. За да избегне разделянето на парите, тъстът организирал убийството и въвлякъл в него и зет си, към този момент 22-годишен баща на малко момиче с работа като снабдител.
След като изтърпял фактически 20 години и 9 месеца от наказанието, през 2013 г. то е заменено от съда на 30 години лишаване от свобода. Според Комисията по помилването в този случай в нарушение е приложен по-неблагоприятния за осъдения закон.
Към момента на извършване на престъплението законът е предвиждал смъртно наказание (под мораториум) или лишаване от свобода до 20 години. Към момента на влизане в сила на присъдата смъртното наказание е заменено с ,,доживотен затвор без замяна“, приложимо при същите предпоставки, а като негова по-лека алтернатива е въведено наказанието ,,доживотен затвор“.
Върховният съд е приел, че не са налице предпоставките за най-тежкото наказание. При такъв извод приложимото наказание е по-леката алтернатива на най-тежкото наказание. Към момента на извършване на деянията тя е била срочно лишаване от свобода до 20 години, а към момента на осъждането (2000 г.) – доживотен затвор.
Според Комисията е трябвало да бъде приложен законът, действал към момента на престъплението, който предвижда максимално наказание от 20 години лишаване от свобода. Мъжът обаче е наказан с доживотен затвор. Помилването е най-краткият път към прекратяване на така установеното нарушение, подчертават от Комисията към президента.
С указ от март с 9 месеца от остатъка от наказанието си е помилван 38-годишен български гражданин с чисто съдебно минало, който изтърпява наказание от 20 години лишаване от свобода за съучастие в хулиганско убийство на 24-годишен младеж, негов връстник. Фактически е изтърпял 12 години и 1 месец от наказанието си.
Според Комисията престъплението е изолирана проява, извършена в относително млада възраст и под влиянието на съизвършители. Освен това опасността от рецидив е намаляла значително в годините на лишаване от свобода.
Междувременно осъденият е съхранил социалните си контакти и е успял да създаде семейство, в което предстои раждане на дете. „Налице е житейска перспектива за социално и лично развитие след излизане от затвора, вкл. трудова заетост и интеграция в ново семейство, готово да подкрепи ресоциализацията му”, се посочва още в аргументите за помилването.
Предсрочното освобождаване желателно, вкл. от гледище необходимостта от бързо финансово и трудово стабилизиране с оглед издръжката на семейството и изплащане на гражданските искове, посочват още от Комисията по помилването.
За периода януари-март т.г. Комисията по помилването се е произнесла по общо 86 молби, от които девет са прекратени, а 75 са решени с отказ от помилване.