Заради ситуацията в Украйна България проучва как може да внася газ от Катар през пристанище на Егейско море по газов коридор, който ще стига до Румъния и Балтийските републики. Вместо да получаваме природен газ от изток на запад, може това да стане от юг на север.

Президентът Росен Плевнелиев се обяви за промяна на подхода и трасето на енергийните доставки за България. Посещението на Плевнелиев в Катар започна със среща с българската общност в Доха.

Президентът Росен Плевнелиев, обеща на българите в Катар, че външната политика на България се променя. „Външната политика на България се пренастройва - ще ви защитим и ще ви дадем възможност да гласувате. българите да видят една държава, която да работи за тях. Да ви даде възможност да гледате по-сигурно на това, което правите. Няма да се върна там, където посолството е зад дебели стени и казва „Аз съм правителство, но няма до ви дам право да гласувате", заяви държавният глава.

В Катар има 400 българи. Основният проблем в страната е работната ръка, тъй като само 20% от местните са заети в индустрията - останалите са чужденци.

Сроковете в строителството там са изключително кратки. Небостъргач се издига за две години. Българските специалисти обаче пробиват в Близкия изток с иновациите в пътното строителство. „Имаме специалисти на договори с компании, инженери, ИТ специалисти, имаме признанието”, коментира пред bTV Владимир Николов, който е мениджър на строителна фирма.

Световният шампион Христо Марков също от година и половина подготвя спортисти на Катар. „Просто търся предизвикателство. Ситуацията в България е такава, че много трудно да се прави спорт”, обясни треньорът.

Българите в Катар са висококвалифицирани специалисти, причината да са там е, че Катар им дава възможност за развитие, която в България по различни причини не са получили.