Все повече се топим като нация. През 2060-а година населението на България ще бъде малко над 5 милиона души, а 60% от населението ще бъде на възраст над 65 години.
Обезпокоителната прогноза е записана в Националната стратегия за демографско развитие на страната ни, в която са набелязани конкретни мерки срещу изчезването на нацията.
Според последното преброяване на населението българите са малко над 7 280 000 души. Всяка година се топим с около 0,5%, което означава, че след 50 години ще бъдем с 2 милиона по-малко.
Сривът не се дължи толкова на емиграцията, колкото на едновременно високата смъртност и ниската раждаемост. Затова българите застаряват. Средната възраст на населението е сред най-високите в Европа - 42 години и 8 месеца, 19% от населението е пенсионери над 65 години.
От своя страна това вреди на икономиката - изследванията показват, че увеличаващите се пенсионери, които се издържат от държавата, забавят икономическия ръст всяка година с 0,7 на сто.
И още - географското ни разпределение става все по-неравномерно. За първи път броят на живеещите в селата пада под 2 милиона души, а в 4-те най-големи града вече живее 1/3 от населението.
Село Дедина, Златишко. Преди десетина години там живеели стотина души. По данни от последното преброяване днес жителите са 60. Но истината е друга - останали са не повече от 15-20 човека като най-младият е в предпенсионна възраст.
Все пак не всички бягат - ветеринарят Наско Георгиев се върнал в бащината къща през 99-а година, заради природата и спокойствието.
На обратния полюс - софийското село Лозен от няколко години е най-голямото село у нас. Тук живеят около 10 000 души, има две училища и детски градини, както и постоянна работа за жителите в няколко десетки фирми и предприятия.
През миналата година 24 населени места у нас са заличени от картата, а още 172 чакат, защото са напълно обезлюдени. Причините са най-вече икономически - в огромни области от страната няма препитание за хората.
"Стряскащи са данните, че ако през 2001 година на 100 излизащи от работната система и влизащи в пенсионната са влизали 124 млади хора, през 2012 година те са само 64", казва Емилия Войнова, "Демографско развитие", МТСП.
И още показателни данни - през 2012 година жените в детеродна възраст у нас са намалели с 26 хиляди спрямо предходната, а спрямо 2001 година те са 280 хиляди по-малко. Това означава, че въпреки че имаме средна за Европейския съюз раждаемост, просто няма кой да ражда български деца.