Министър-председателят Росен Желязков посети производствената база на ВМЗ-Сопот в Иганово, където се запозна с технологиите, производствените процеси и капацитета на предприятието. Премиерът разгледа ключови звена в производствения цикъл и обсъди с ръководството на завода текущите предизвикателства и възможностите за развитие на отбранителната индустрия у нас, съобщиха от правителствената пресслужба.
"Българската отбранителна индустрия трябва да бъде достатъчно гъвкава - и като бройка на изделия, и по отношение на тяхното разнообразие. От барута до крайното изделие - всичко да е в наши ръце. Естетвено това става най-правилно, когато имаме непрекъсваема верига на доставките", каза още Желязков.
Различните начини за водене на военни действия предполагат различни технологии. Едно беше поведението в Иран и Ирак, друго е в Украйна. Нашата отбранителна индустрия трябва да е достатъчно гъвкава. От друга страна съвместните производства - не само в страната, а и с Европейския съюз, е най-добрия начин за постигане на това, което се говори: да харчим заедно, да произвеждаме заедно, за да спестяваме и от мащаба, но и да има планиране за поръчки, планиране за ресурси, каза премиерът.
Той припомни, че в България има около 30 високотехнологични предприятия в индустрията и те трябва да бъдат обединени в клъстер.
По думите на Желязков България трябва да може да бъде водеща в Европа в отбранителната индустрия.
Визитата бе в контекста на заключенията от вчерашното заседание на Европейския съвет, на което европейските лидери обсъдиха повишаването на отбранителните способности на Европейския съюз, засилването на сътрудничеството между страните членки и възможностите за финансиране на този процес.
Заедно с премиера бяха министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов и заместник-министърът на отбраната Аделина Николова. Визитата им подчертава ангажимента на правителството за модернизация и укрепване на българския отбранителен сектор.
От частния сектор в отбранителната ни индустрия уверяват, че могат да предложат конкурентна продукция на конкурентни цени за нуждите на българската отбрана. От сектора са категорични също, че нови държавни структури и още администрация не са нужни, а просто координация между министерствата на отбраната, на икономиката, на иновациите и самия бизнес.
По данни на Сдружението "Българска отбранителна индустрия" у нас има 16 държавни и частни завода.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK