25% от повърхността на опаковката трябва да бъде покрита с надпис, че храните в нея съдържат генномодифицирани организми, а цветът му трябва да констрастира с фона, ако съдържанието на ГМО е повече от 0,9%. Това обясни в студиото на „Тази сутрин” д-р Йордан Войнов, директор на Агенцията по безопасност на храните.
По думите му в България такива продукти обаче не се продават. При 100 проверени е установено, че нито в един няма повече от 0,9% ГМО. Преди време имало нарушение със салам и вафла.
Неотдавна обаче стана ясно, че 100 хил. тона генномодифицирана соя влиза на територията на България за нуждите на българската хранително-вкусова промишленост и земеделието.
Европейската комисия е възложила на Европейския орган по безопасност на храните в Парма проверката на такива храни, които се внасят в ЕС, посочи Войнов, който не се притеснява от ГМО. Причината – вносът на такива храни обикновено е от трети страни и те се изследват два пъти: на влизане на първа европейска граница и след това в България.
„Българите не сме опитни мишки,” смята д-р Войнов, който също не би консумирал храна, съдържаща генномодифицирани продукти. По думите му в българското законодателство са заложени много по-рестриктивни стандарти, отколкото в европейското.
Същото се отнася и за млечните продукти с растителни мазнини, добави директорът на хранителната агенция. От 1 януари на опаковките им ще пише, че са продукти, имитиращи млечните, отбеляза Йордан Войнов.
Времето около празниците е жътвата за търговците и в стремежа си да продадат повече стока, те прибягват до неразрешени трикове. Един от тях – този с боядисаните мандарини – коментира пред „Тази сутрин” Войнов.
Плодовете са получили цвят или в склада на едро, или още преди да бъдат внесени в страната, за да им се придаде по-привлекателен търговски вид, смята директорът на Агенцията по безопасност на храните. По думите му не били опасни.
Йордан Войнов увери, че непрекъснато се правят проверки по пазарите и в такива случаи стоката се конфискува, а търговците се глобяват.