Европа предупреди за риск от балон на имотния пазар у нас. От доклад на Еврокомисията става ясно, че недвижимостите поскъпват в 25 членки, но в България темпът на нарастване превишава допустимия праг.
Завишени ли са изкуствено цените на имотите у нас?
Това, което притеснява Европейската комисия, е двуцифреният ръст в цените на имотите в последните две години.
През 2016 г. имотите у нас, най-вече в големите градове, са поскъпнали с около 12%, като тази година възходът на цените продължава. Затова и за пръв път от Брюксел идва подобно предупреждение за необосновано поскъпване.
В момента Мария Георгиева живее под наем. Смята, че доходите ѝ са достатъчно стабилни, за да го заеми със заем за собствен дом. „Вместо наем ще си плащам таксата за кредит - около 800 до 1000 лв.”, посочва тя.
Комбинацията от ниски лихви по кредитите и по-високи заплати в големите градове съживи имотния пазар, но и бързо вдигна цените с близо 25% за две години.
Около 1000 евро на квадрат е средната стойност на имот в София. Притеснителното обаче е, че виждаме и оферти от космическите 3000 евро на квадрат.
Според финансисти подобни цени са рискови. „Основният сегмент, който първи ще бъде застрашен от прегряване, е жилищният пазар.Комбинацията от ниски лихви и високи цени създават определен риск, защото невинаги съответната инвестиция може да се оправдае”, коментира Милена Виденова от компания за кредитно застраховане.
Съветът към купувачите е да не се изкушават от неразумно скъпи имоти, най-малкото защото се очаква лихвите да тръгнат нагоре.
От бизнеса с недвижими имоти също смятат, че цените у нас са скочили с бърз темп, но нямат опасения, че може да се повтори кризата.
„Ако нарастването на лихвите се покачи плавно, това ще се отрази плавно и в цените на жилищата. Аз лично съм спокоен за жилищния пазар към този момент, но трябва да сме внимателни”, посочи Георги Павлов, управител на фирма за недвижими имоти.
Според финансисти сега е добър момент да се избере заем с фиксирана лихва за максимално дълъг период.
Към момента българският пазар на имоти все още е в графа „възстановяващ се” в доклада на Еврокомисията. Предстои да видим дали ще се оправдаят прогнозите за забавяне в поскъпването на имотите.