Представители на БСП и ГЕРБ разговаряха в парламента с представители на хората с увреждания. Символичен домакин на срещата беше председателят на ПГ на "БСП за България" Корнелия Нинова, но на нея дойдоха и представители на управляващите – председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, заместник-председателят на парламента Емил Христов, а в края на разговора се присъедини и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.
По време на срещата Цветан Цветанов пое ангажимент в рамките на десет дни да се работи експертно по предложенията на хората с увреждания и да се ангажира и министърът на труда и социалната политика Бисер Петков.
Корнелия Нинова също се ангажира да посвети всяка свободна секунда на решаване на проблемите на хората с увреждания. Аз съм жена и майка на 50 години, за първи път чувам нещо толкова тежко – майки да кажат, че искат децата им да умрат, защото няма кой да ги гледа, ако си отидат преди тях, посочи тя, цитирана от БТА.
По време на срещата майки изразиха притеснения какво ще правят техните деца с увреждания след като навършат 18 години.Представителите на хората с увреждания поискаха от депутатите политическа воля за приемане на нов Закон за хората с увреждания, съобразен с конвенцията на ООН, както и на закон за личната помощ. Те настояват също ТЕЛК да бъде премахнат.
ТЕЛК ме определя само по това, което не мога, дава намалена работоспособност, как аз или някой друг ще си намери работа, попита Капка Панайотова, ръководител на Центъра за независим живот. Тя отбеляза, че хората с увреждания имат нужда от оценка на потребностите.
По думите й ТЕЛК представлява универсален ключ за всички системи и на хората, които имат реални потребности, не върши никаква работа, но дава възможност за злоупотреби. Колкото повече пари се дават, толкова по-зле, по-добре да се преструктурират, отбеляза Панайотова. По думите й се прахосват публични пари да се държат хора в изолация.
Росица Букова, основател на Движение на българските майки, отбеляза, че младежите с увреждания ще започнат да пълнят домовете за стари хора, защото семействата им няма да могат да се грижат за тях. Не бива да го допускаме, защото това са хора, които имат ресурси, пари има, те имат нужда от малко повече подкрепа, посочи тя.Председателят на парламентарната комисия по взаимодействие с неправителствени организации и жалбите на гражданите Антон Кутев ("БСП за България") коментира, че днешната среща нямало да се случи, ако не е бил скандалът с оставката на заместник-председателя на Народното събрание Емил Христов, заради недопускането на хора с увреждания в сградата на парламента. Оттук нататък въпросът е какво ще свършим и в частност управляващите, добави той.
Не сме искали нито оставка, нито извинение, но г-н Христов беше при нас на срещата, коментира Капка Панайотова от Центъра за независим живот. Проведохме един много смислен разговор с депутати, както от БСП, така и от ГЕРБ, получихме уверение от Цветанов, че има политическа воля за промяна, което за нас е много важно, посочи тя.
В разговорите се включиха и председателят на здравната комисия Даниела Дариткова и заместник-председателя на социалната комисия Светлана Ангелова.